سخن هفته
طلبگی به روایت دکترعلی شریعتی <==================> برخلاف امروز، كه براي منبر رفتن و لباس علم دين پوشيدن و مقام تبليغ مذهب را احراز كردن، شرط اصلي يا سكوت مطلق (بي ناطق بودن!) است و يا صوت خوش و اگر كسي قدرت علمي آن را داشته باشد كه به كتب حديث و سيره و تاريخ و اسناد و منابع علمي مراجعه كند يك دانشمند محسوب ميشود، در گذشته، حتي نقل حديث، احتياج به جواز رسمي از مقام ممتاز و مرجع علمي داشت و كسي حق نداشت، تنها با مراجعه به كتب حديث حتي كتب معتبري چون "اصول كافي" كه يكي از منابع چهارگانة علمي در شيعه است، حديثي را انتخاب نمايد و به صورت كتبي يا شفاهي نقل كند! زيرا، چنانكه گفتم، مالك اعتبار يك حديث در فرهنگ شيعه، اعتبار كتاب يا نويسنده هایي كه آن را نقل كرده نيست، بلكه سلسلة روايت و اعتبار اسناد آن است. از اين نظر، اساتيد بزرگ حوزه كه خود مقام رسمي علمي در علم روايت و درايت و رجال به شمار مي آمدند و شخصيت علمي و تحقيقي ممتازي در علم الحديث داشتند براي كساني كه مراحل درسي را طي كرده و از نظر فكري و نيز اخلاقي و تقواي ديني و علمي و قدرت استنباط و انتخاب و تشخيص، در مكتب استاد آزمايش شده و شايستگي خود را به اثبات ً رسانده بودند، رسما شهادتنامه هایي صادر ميكردند و در آن، مقام علمي، فضائل اخلاقي وي را ياد مي نمودند و مراتب اعتماد و اطمينان خود را نسبت به وي گواهي مي دادند و با ذكر سلسلة روايتي كه خود بدان پيوسته اند و معرفي آخرين حلقة اين سلسله‌ـ كه از او جواز نقل حديث گرفته اند و نيز معرفي خود به عنوان ً كسي كه به عنوان محدثي كه رسما حق روايت دارند‌ـ و اعالم كساني كه از آنان روايت ميكنند، به تلميذ خود،جواز، نقل حديث ميدادند و وي‌ـ كه بدينگونه ديپلم مي گرفت‌ـ حق رسمي نقل حديث به دست مي آورد و با تكيه بر آن، به عنوان محدث، در محيط علمي و جامعة اسلامي، صاحب عنوان علمي مي شد و مي توانست منبررود و تبليغ كند و به نام اسلام، به هدايت فكري و مذهبي مردم بپردازد. آنچه در اينجا بايد گفته شود، اول، عليرغم آزادي خارق العاده اي كه در نظام آموزشي اسلامي وجود دارد، چنانكه مي بينيم، ضوابط علمي و تحصيلي بسيار ً دقيق و مدارك علمي كاملا رسمي و معيني در كار ً است.ثانيا، چنان كه از بررسي نظامهاي آموزشي در تاريخ تمدنها و فرهنگهاي قديم بر مي آيد، فرهنگ اسلامي براي نخستين بار، به وضع چنين ضوابط رسمي و گواهينامه هاي تحصيلي پرداخته است و شباهت اصطالحات فني آموزشي در نظام تعليم و تربيت اروپايي و نظام تعليم و تربيت اسلامي حكايت از آن دارد كه اين اصطلاحات از فرهنگ آموزش اسلامي ترجمه شده است و تأثير همه جانبة فرهنگ و علوم و تمدن اسلامی، به ويژه پس از جنگهاي صليبي و آغاز رنسانس و عصر جديد در اروپا اين نظر را تأييد ميكند.چنانكه در نظام تعليمات مدارس اسلامي، رسم بر اين بود كه، پس از طي دوران تحصيل و ديدن دورة درس، استاد "شهادت" ميداد كه شاگرد وي اين دوره را گذرانده است و اين همان است كه امروز در اصطلاح اروپايي (Cartifica )مي نامند و شگفتا كه ما امروز، دوباره همين اصطلاح را به فارسي ترجمه كرده ايم و گواهينامه مي گوييم! و نيز "دوره"را كه به مجموعة درسهاي يك موضوع اطلاق مي شود، در فرانسه (Cours )و در انگليسي (Course )ترجمه كرده اند و اصطلاح "درجة علمي" را (Classe ،)و اصطلاح"جواز" را، (Licence )و مجتهد را(Docteur،)مي خوانند. ------------------------------------------------- منبع:روزنامه اطلاعات
آمار سایت
افراد آنلاین : 2
<==================> تعداد نوشته ها : 495
<==================> بازدید امروز : 919
<==================> بازدید دیروز : 702
<==================> بازدید این هفته : 4542
<==================> بازدید این ماه : 13137
<==================> بازدید کل : 597732
<==================>
بایگانی

نهضت کربلا …

نهضت کربلا از دیدگاه شهید مطهری

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::>

مکتب انسان سازی/۲۳

———————————>

گفته‌اند این عزا را احیا کنید و زنده نگه دارید ،برای اینکه عظمت حسین(ع) را درک کنید، برای اینکه اشکی اگر می‌ریزید از روی معرفت باشد. مکتب حسین(ع) مکتب انسان‌سازی است.

—————————————–>

 

حماسه حسینی، ج ۱ / ص ۱۰۳

====================>

 

{بانگ بیدار باش}۲۲

**********************

شهادت و قربانی دادن امام حسین(ع)، آن هم با آن وضع فجیع و جانگداز، به منزله تکان سختی بود که به پیکره خواب‌آلود آن روز جامعه اسلامی داده شد و به منزله بانگ بیدارباشی بود که گوشها و هوشها را متوجه خطر بزرگی که به مسلمین رو آورده بود، نمود و حقاً کار خود را کرد.

==================>

 

حکمتها و اندرزها، ج ۲ / ص ۸۵

————————————>

//بیداری//۲۱

=================>

به شهادت تاریخ، شهادت جانگداز اباعبدالله تأثیر عمیقی در روحیه مسلمین کرد و چشمها را از خواب بیدار کرد و همین امر موجب شد که بعدها انقلابات و طغیانها علیه دستگاه خلافت اموی بپا شد و تا قرنها همین حادثه دلها را به هیجان می‌آورد.

————————————–>

حکمتها و اندرزها، ج ۲ / ص ۸۵-۸۶

……………………………………….>

راه نجات امت/۲۰

=================>

بدون شک مکتب حسینی راه نجات این امت است، زیرا ترویج معروف و مبارزه با منکرات بستگی پیدا کرده با حسین(ع)، تا آنجا که به قول بعضی‌ها اسلام «نبوی الحدوث و حسینی البقاء» است.

———————————–>

حماسه حسینی، ج ۲ / ص ۱۵۳

……………………………………..>

آیینه و خشت خام//۱۹

*******************

چه افرادی که بعد از حادثه کربلا به خروش آمدند! حرکت کردند و رفتند از نزدیک دیدند و فهمیدند که آنچه را آنها در آیینه نمی‌دیدند، حسین(ع) در خشت خام می‌دیده است.

————————————->

حماسه حسینی، ج ۱ / ص ۱۶۳

————————————–>

{بدون جایگزین}۱۸

+++++++++++++++++++

شما یک چنین صحنه نمایشی از فضایل انسانیت، در غیر کربلا سراغ دارید که آنوقت بگوییم به جای کربلا از آن حادثه یاد کنید؟ حادثه‌ای که یک جمعیت هفتاد و دو نفری، از نظر روحی یک جمعیت سی هزار نفری را شکست دادند. پس چنین حادثه‌ای را باید زنده نگه داشت.

———————————–>

 

حماسه حسینی، ج ۱ / ص ۱۰۱

************************

 

{نیروی الهی}۱۷

*********************

جریان امام حسین(ع) معدوم و فانی نشد، بلکه تبدیل شد به یک نیروی الهی که تا جهان جهان است باقی است.

================>

 

آشنایی با قرآن، ج ۷ / ص ۲۸

——————————->

 

[راه یافته به عمق عواطف]۱۶

==================>

 

راز بقای امام حسین(ع) این است که نهضتش از طرفی منطقی است، بُعد عقلی دارد و از ناحیه منطق حمایت می‌شود، و از طرف دیگر در عمق احساسات و عواطف راه‌یافته است.

————————————>

 

قیام و انقلاب مهدی(ع)، ص ۱۰۱

……………………………………….>

 

 

[رنگ آمیزی با خون]۱۵

********************

حسین بن علی(ع) در روز عاشورا گویی رنگ‌آمیزی می‌کند اما رنگ‌آمیزی با خون، برای اینکه رنگی که از هر رنگ دیگر در تاریخ ثابت‌تر است همین رنگ است؛ تاریخِ خودش را با خون می‌نویسد.

=================

 

حماسه حسینی، ج ۱ / ص ۳۵۰

———————————-

 

//شمر امروز را بشناس//۱۴

*************************

اگر می‌‌خواهیم به عزاداری حسین بن علی(ع) ارزش بدهیم، باید فکر کنیم که اگر حسین بن علی(ع) امروز بود و خودش می‌گفت برای من عزاداری کنید، می‌گفت چه شعاری بدهید؟ اگر حسین بن علی(ع) بود می‌گفت: شمر هزار و سیصد سال پیش مُرد، شمرِ امروز را بشناس.

————————————>

حماسه حسینی، ج ۱ / ص ۲۷۳

————————————>

 

{اسلام مجسم}//۱۳

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::>

 

سرّ این که ائمه اطهار علیهم‌السلام این همه به زنده نگه داشتن و احیای این خاطره توصیه و تأکید کرده و نگذاشته‌اند حادثه کربلا فراموش شود، این است که این حادثه یک اسلامِ مجسم است. نگذارید این اسلامِ مجسم فراموش شود.

==================>

 

حماسه حسینی، ج ۱ / ص ۳۵۹

———————————–>

 

{غیرت و مردانگی}//۱۲

=================>

 

شخصیت حسین (ع) و تاریخچه حسین(ع) حماسی بود، یعنی در روحها غیرت، مردانگی و آزادگی بخشید و بردگی و ترس را از میان برد و خونها را به جوش آورد.

———————————–>

 

حماسه حسینی، ج ۲ / ص ۲۱۴

**************************

 

{پیامی حک شده بر دلها}//۱۱

………………………………………

پیام امام حسین(ع) بدون آنکه روی سنگی و یا فلزی حک شود، در سینه‌ها و دلها حک شد و مانند خطوط نورانی وحی در دل اولیای خدا برای همیشه باقی ماند.

……………………………………..

 

حماسه حسینی، ج ۲ / ص ۱۶۳

………………………………………

 

{ایمان عملی}//۱۰

##################

زینب علیهاالسلام خطاب به ابن زیاد در کمال جرأت و شهامت گفت: «خدا را شکر که افتخار شهادت را نصیب ما کرد، خدا را شکر که ما را از خاندان نبوت و طهارت قرار داد». این مقدار شهامت و شجاعت و ایمان عملی! این، امر به معروف و نهی از منکر است.

÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷

حماسه حسینی، ج ۱ / ص ۲۸۴

————————————-

{امر به معروف و نهی از منکر}//۹

+++++++++++++++++

بعد از شهادت اباعبدالله(ع) اهل بیت بزرگوار آن حضرت به عنوان یک گروه امر به معروف و نهی از منکر درآمدند و تا پایان این ماجرا هرجا که بودند امر به معروف و نهی از منکر کردند. کشته شدن اباعبدالله، از یک نظر برای آنها آغاز کار بود نه پایان کار.

*************************

حماسه حسینی، ج ۱ / ص ۲۸۲

*************************

{زنده ماندن اثر قیام عاشورا}//۸

===================>

 

بعضی خیال کرده‌اند امام زین‌العابدین(ع) چون قیام به سیف نکردند پس گذاشتند قضایا فراموش شود. ابداً چنین نیست، بلکه از هر بهانه‌ای استفاده می‌کرد که اثر قیام پدر بزرگوارش را زنده نگه دارد.

————————————-

سیری در سیره ائمه اطهار علیهم‌السلام، ص ۱۱۳

÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷>

{روز تجدید حیات ما}//۷

####################

عاشورا روز تجدید حیات ماست. در این روز می‌خواهیم در کوثر حسینی شست و شو کنیم، خودمان را زنده کنیم. ما نمی‌خواهیم حس امر به معروف و نهی از منکر، احساس شهادت، احساس جهاد، احساس فداکاری در راه حق در ما فراموش شود.

**************************

حماسه حسینی، ج ۱ /ص ۱۷۵

{صلابت و حق پرستی}//۶

”””””””””””””””””””””””””””””””’”

در حدودی که من حسین(ع) را شناخته و تاریخچه زندگی او را خوانده‌ام می‌توانم این طور بگویم که کلید شخصیت حسین(ع) حماسه است، شور است، عظمت است، صلابت است، حق‌پرستی است.

===================>

 

حماسه حسینی، ج ۱ / ص ۳۴

—————————————>

{دریدن پرده نفاق}//۵

==================>

 

بزرگترین اثر حادثه کربلا این بود که پرده نفاق را درید و حساب سلطنت عملاً از حساب دین جدا شد، و اگر حادثه کربلا نبود امویین به نام دین بر مردم حکومت می‌کردند.

==================>

 

حماسه حسینی، ج ۲ / ص ۱۴۱

————————————->

 

{صفحه نورانی تاریخ حسینی}//۴

 

اگر ما صفحه نورانی تاریخ حسینی را خواندیم، آن وقت از جنبه رثایی‌اش می‌توانیم استفاده کنیم وگرنه بیهوده است در رثای قهرمان بگریید ،برای اینکه احساسات قهرمانی پیدا کنید.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::>

حماسه حسینی، ج ۱ /ص ۲۲

===================>

 

{دین کشته نشود}//۳

 

برای امام حسین(ع) مسئله این نیست که کشته بشود یا کشته نشود؛ مسئله این است که دین کشته نشود، یک اصل ولو اصل کوچک دین کشته نشود.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::>

 

سیری در سیره نبوی، ص ۱۲۷

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::>

 

{تجدید حیات اخلاقی اسلام}//۲

 

امام حسین(ع) یک سوژه بی‌نظیری است در اسلام از نظر تجدید حیات اخلاقی و اجتماعی اسلام و از نظر برانگیختن احساسات انقلابی و حماسی و از نظر ایجاد و تکوین شخصیت.

===============>

 

حماسه حسینی، ج ۲ / ص

 

::::::::::::::::::::::::::::::>

{نمونه فداکاری}//۱

::::::::::::::::::::::::::::::>

حسین بن علی(ع) عالی‌ترین نمونه فداکاری و حق‌پرستی و عزت نفس را نشان داد و ثابت کرد که برای رضای خدا و دفاع از ناموس دین و مبارزه با ظلم و بیدادگری تا چه حد باید جنگید.

================

حکمتها و اندرزها، ج ۲ / ص ۱۸

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

دانش آموختگان اسمرود