سخن هفته

{صدای شکست!} :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::> احسان طبری-نظریه پرداز بزرگ حزب توده در ایران،علت اسلام آوردن خود را آثار استاد شهیدمرتضی مطهری معرفی می کند ومی گوید: هنگامی که "علل گرایش به مادیگری" استاد منتشر شد،ما صدای شکست مارکسیست را در کل جهان شنیدیم ولذا مطالعه آن را برای اعضا،ممنوع کردیم. ............................................. حسین فردوست-دوست صمیمی شاه،در خاطرات خود نوشته:هنگامی که کتاب"خدمات متقابل اسلام وایران" آقای مطهری منتشر شد،من باطل شدن تمام تلاشهای دربار ،در اسلام زدایی ایران را به یک باره مشاهده کردم. ............................................ منبع:"چشمه زلال معرفت"حسین یزدی/انتشارات همشهری

آمار سایت

افراد آنلاین : 1
<==================> تعداد نوشته ها : 459
<==================> بازدید امروز : 290
<==================> بازدید دیروز : 523
<==================> بازدید این هفته : 1247
<==================> بازدید این ماه : 8516
<==================> بازدید کل : 562713
<==================>

بایگانی

Monthly Archives: مارس 2018

… وبه یاد…

…وبه یاد دوسردار                       

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

محمد ولی سهرابی اسمرود                                    

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

————————————————————————————

سالهاست در چنین ایامی،یاد واره دو سردار رشید اسلام،دوبرادر هم رزم وهم بزم-شهیدان مهدی وحمید باکری،در تهران برگزار می شود.طی این مدت،تلاش کرده ام هر از چند گاه دراین محفل روحانی حضور داشته باشم .امسال هم علیرغم برنامه ریزی قبلی،تبعات پیش بینی نشده یک برنامه دیگر،مانع شد تا نتوانم به برنامه برسم.

از مهدی بزرگ زیاد گفته اند وزیاد هم شنیده ایم،وشاید ناگفتنی های زیادی هم مانده است که باید گفته شود؛اما از یار ِغارِباوفا وباصفای شهید مهدی کمتر گفته اند واندک شنیده ایم.

مهدی باکری را در سال ۶۰،دوبار بیشتر ندیدم؛بار اول آبان همان سال،دشت فکه وهنگامه تقسیم گردان ها وگروهان های لشکر عاشورا ویک سخنرانی مختصر ومفید،وبار دوم سایت مخروبه ۴،گردهمایی نیروهای اطلاعات وعملیات لشگرهای حاضر در منطقه،همراه محسن رضایی.

حمیدرابیشتر از مهدی از نزدیک دیده بودم وهم صحبت شده بودیم.الان تصورم این است که در آن مقطع زمانی،حمید به منزله هارون برای موسی ویا بلا تشبیه؛علمدار کربلا در رکاب برادر بود ودر سایه بزرگی مهدی فنا بود ودرسایه،اما حمیدهم آنقدر بزرگ بود که توانست نقش مشاور ومعاونِ امینِ مرادش-شهید مهدی را عاشقانه وزیبا به سر منزل مقصود برساند.

یاد خاطره ای از شهید حمید عزیز افتادم که به مسئولین برگزاری مراسم قول داده بودم اگر عمر وفرصتی بود،در آن محفل تعریف کنم که توفیق یارنشدواینجا بازگو می کنم:

…وعکسی به یادگار:نشسته،ردیف اول،از بچه های روستای بلیل 

نشسته،ردیف دوم،از راست:درخشانِ احتمالا دمدُل/سروش برندق/اسماعیلی

اندبیل-دارنده دان مشکی کاراته

ایستاده از راست:یکی از بچه های با صفای زیوه سادات که اتفاقا دوبار در تهران

ملاقات داشتیم واسمش را فراموش کرده ام/سیّد حمزه خلخالی_معلم خوش فکر،

خوش خط وهمکار عزیزمن در کمیته فرهنگی جهاد سازندگی خلخال/حقیر

مسلح به انواع سلاح!/صیّاد خسروی امام رود- معلم باصفایِ خوش تیپ که چندی

است به صف بازنشستگان پیوسته/؟/دکتر بهادر علی دوستی- دندانپزشک

مجرب که با دندان اصلاح کرده او سالهاست به سر می کنم و اورا دعا وآخرین

نفر، آقای پوزن-اگر درست یادم مانده باشد.

جالب است که از این جمع جنگجو!، در جنگ، توفیق همه چیز!!

داشتیم ،جزشهادت!!

————————————————————————————

آذر ماه سال۶۰ است واندک زمانی است که در دشت عباس مسقر شده ایم .من،مهندس ارژنگ رحمانی نوده ودکتر بهادر علیدوستی،به عنوان نیروهای اطلاعات وعملیا ت گردان وگروهان وبهرام علی قلیزاده هم در گردان ماست.از اولین ماموریت ناموفق شناسایی محل استقرار دشمن،باز گشته ایم  ودل و دماغ هم صحبتی با کسی را نداریم  بخصوص خبر می رسد که پس از ما،سه نفر از نیروهای اطلاعات وعملیات لشگر محمد رسول الله(ص) را در همان موقعیت،به اسارت گرفته اند.

طوفان شنِ تپه رملهای منطقه ونبود حمام،حدود یک هفته است که ما را کلافه کرده است. در منطقه چندین نفر از هم ولایتی های روستای اسمرود هم در گروهان های دیگر حضور دارند،از جمله:

رحمان ستاری،علا الدین محمدی،دکتر صفی الله ستاری،محمود اسدی،احسان اللهیاری،چنگیز قلی زاده وبرادر شهیدم- صیقت سهرابی.تازه همدیگر را یافته ایم وریش سفیدشان منِ۱۸ ساله هستم.

بی هیچ آداب وترتیبی،گروهی از هم ولایتی هارا جمع کردم وگفتم برویم اندیمشک،حمام.از بازرسیِ شلوغِ پل کرخه گذشتیم وحمام کردیم وخریدمانندی هم کردیم وبرگشت؛ورق هم برگشت!.نیروها عوض شده بودند و در ایست بازرسی، لوازم ابتدایی شناسایی،مثل قطب نما،دوربین و… را که همراه برده بودم،گرفتندوگفتند تا فرمانده لشگر شخصا شما وکار شما را تایید نکند،لوازم ضبط وخودت هم حصرمی مانی!

با فارسی شکسته وبسته وچاشنی ترکی و…دیدم التماس و توضیح من کارگر نمی افتد،به همراهان گفتم شما بروید ومن هم بالاخره دنبال شما خواهم آمد!

وقتی رفتند،من زبانم باز شد وشیر شدم وبا داد وفریاد که مگر من سرباز وسپاهی هستم که تابع مقررات باشم ؟من بسیجی هستم وهرکاری دلم خواست انجام می دهم وشما نمی توانید مرا لحظه ای اینجا نگه دارید،لوازم شناسایی هم مال شما ومن می روم وسایلم را  جمع کنم وهمین امشب بر می گردم شهرمان و…

به زور از نگهبانی رد شدم وجوان ۲۵،۲۶ ساله ای آ مد،دست مرا گرفت وگوشه ای برد وچایی سردی به خوردم داد وگفت :بی سیم زده ایم وپیغام داده ایم که اگر برادر مهدی ،یا حمید شمارا تایید کردند،بفرستیم بری.بلافاصله گفتند بیا برو؛اما وسایل شناسایی بعد از تایید کتبی ونامه کتبی به گردان تحویل خواهدشد.

باید بری از برادر مهدی نامه بیاری و…

فشار خونم که با این حرف، دوچندان شده بود،پشت تویوتایی سوار شدم ونزدیک غروب رسیدم مقر.در مسیر خودم را آماده رویا رویی با مهدی

می کردم وحرفها وسوال وجوابهای درشت خودم را آماده کرده بودم که وارد چادر شدم ودیدم آقا حمید است وچند نفر دیگر وبدون مقدمه وبا عصبانیت شروع کردم ماجرا را توضیح دادن وحمید هم با آرمش ،فقط گوش می کرد.دیدم خبری از عتاب وتوبیخ و… که نیست،حمید آقا شروع کرد به توضیح دادن که:می دانم امروز اذیت شدی،حق باشماست و… اما جبهه اگر نظم نداشته باشد وهرکسی با خواست وسلیقه خود هر کاری بکند،این همه نیرو را نمی شود کنترل کرد. درسته شما داوطلبانه آمده اید ، اما متاسفانه نیروهای نفوذی دشمن هم در بیم ما ممکن است باشند،باید حواس همه مان باشد تا دشمن سوء استفاده نکند،مخصوصا شما که کارتان حساس است و…

آنچنان با آرامش با من حرف می زد که که من هر لحظه از پرخاشگری وعصبانیت اول ملاقات شرمنده می شدم وبه طبع آن، آرامتر.

گفت وسایل شناسایی را هم بی سیم زدم که بیاورند وفردا بیا همینجا تحویل بگیر.شام هم کنسرو لوبیا داریم،با هم می خوریم  و…

من که از اوج عصبانیت بی مورد، به کمال آرامش رسیده بودم،از حمید خدا حافظی کردم وبرگشتم به چادر خودمان وآن رفتار سنجیده وروحیه بخش راهیچ وقت فراموش نمی کنم واینک  باز بر این باورم که:

حمید هم مهدی دیگری بود، هرچند در سایه وگمنامی ماند ورفت.

یاد مهدی وحمید همواره در یادها جاودانه است.

به روح جاودانه همه شهدا،بخصوص شهدای عزیز خلخال وشهید والامقام-شهید سعید مدنی هم که مدتی در منطقه فکه وعملیات والفجر مقدماتی افتخار همسایگی و هم رزمی داشتیم، وبرایمان عزت وافتخار آفریدند،درود می فرستیم وبه نام ومرامشان همیشه می بالیم.

.———————————————————————————–

کودکیم…

 

کودکیم پنهان شده!

==========================================

محمد رحیمی اسمرود

==========================================

عرض سلام و وقت بخیر خدمت سردبیر خوش ذوق  خطه ی ایران زمین

از اینکه اینترنت شما قطع میشه،زحمات کشیده شده به باد میره ،هم ناراحت میشویم و هم خجل

ناراحت، از باب اتلاف وقت جنابعالی، چرا که میتوانستیم از سایر مطالبتون استفاده کنیم.

خجل، از باب وضعیت اینترنت  ایران در رنکینگ جهانی که متاسفانه پایین‌تر از عراق، بوتان، مراکش، جزایر ویرجینیا و خوشبختانه  بالاتر از ساحل‌عاج، نیجریه، کاستاریکا و لیبی قرار داریم.

سخن را کوتاه کنیم بهتر است چرا که مجبور میشویم ناخواسته وارد سیاست و اقتصاد شویم.

کودکی های من که در جوانیم پنهان شده یا بهتر است بگویم ،بزرگسالی در کودکی ام گرفتار مانده.کودکی های شما و علامت”؟”به دلیل مشکلات ذکر شده و کمبود حوصله حقیر جهت مطالعه بی جواب ماند.

امیدوارم با مطالعه بیشتر به جواب سوالتان برسم.

تشکر از زحمات ارزشمند و صادقانه جنابعالی

==========================================

سلام جناب آقای مهندس رحیمی

۱-خوشحالم که کودکی های شما هم گم نشده،وپنهان است ،اما زیر یوغ جوانیتان قرار گرفته است!شما سعی کنیدطرف کودکی را بگیرید تا حد اقل توازنی بین کودکی وجوانی ایجاد شود.زیاد هم فرصت پنهان کاری به کودکیهایت نده،گاهی بیدارش کن و باهم به سفرهای خاطره انگیز بروید وحال کنید!

۲-در مورد اینتر نت،اولا شرمنده وزیر محترم ارتباط باید باشد و مسئول فیبرنوری زیر اقیانوس،نه شما جوان رعنای اسمرود!

۳-در کمال زرنگی،مختصر ومفید،هم وارد سیاست شدی وهم اقتصاد،مگر چه عیبی دارد؟! چون کل سرمقاله من سیاسی وانتقادی است که اتفاقا پس از چاپ در سال ۹۰،نامه تشکر معاون مطبوعاتی وقت وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی را هم در پی داشت وگفت به وزارت آموزش وپرورش هم فرستادیم و…پس،من زودتر از شما وارد سیاست شدم،نگران نباش!

۳-هدف من از نوشته این بود:

مسئولین عزیز،با بی برنامگی خودتان،دوران خوش کودکی فرزندان ما  را به یغما نبرید،بگذارید فرزندان ما کودکی کنند،همانگونه که من وهمسالانم در اسمرود،به معنای واقعی کودکی کردیم وبه موقعش به درس ومشق و زندگیمان هم رسیدیم.

۴-هرچند من از سوم ابتدائی از اسمرود خارج شدم وفقط تابستان می رفتم،اما بهترین دوران زندگی من همان ایام است وبس وبیشتر خوابهایم را نیزکه معمولا پس از بیداری، به یاد نمی آورم،در اسمرود می بینم.به همین خاطر نوشتم:کودکی من گم نشده است!

۵-از نظر لطف شما هم بسیار ممنونم

۶- جویای احوال شما بودم وگفتند فعلا در حال استراحتی،ان شاءالله با کار ایده آل در زندگی موفق باشی.!

کودکی…

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::>

توضیح:بارها نوشته ام وبار دگر می گویم:شما عزیزان، تنبلی بنده رابه خاطر

تایپ نکردن آثاری که در دوران ۳۰ ساله روزنامه نگاریم در نشریات مختلف و

مناسبتهای متفاوت نوشته ام،اولا با بزرگواری خودتان،ثانیابا دوبار کلیک متن

وبزرگنمائی،نادیده بگیرید.البته به قول آقای دکتر اذن الله آذرگشب،به شرط

اینکه شما هم مثل من،مطالب سایت وتلگرام را با رایانه ولب تاب ببینید.

این روش را امتحان کنید،ضرر نمی کنید؛زیرا با این کار ،حضور شما در فضاهای

مجازی نظامند می شود ودر وقت هم صرفه جویی می کنید!

برای توجیه تنبلی،چه توجیهی از این بهتر؟

————————————————————————————

*پی نوشت:

مثلا همین توضیح چند خطی را که تایپ کردم؛البته با دردسر وصرف وقت زیاد!!

تا خواستم در سایت بار گذاری کنم،اینتر نت قطع شد،گویی انگشت من هم

قطع شد؛چون مجبور شدم تا نزدیک ۲ نصف شب،دوباره تایپ کنم ودوباره

مسیر بارگذاری نوشته را از اول شروع کنم.وچه صرفه جویی از این بهتر؟!

 

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::>

توجه:روی متن دوبار کلیک کنید

تبریک…

==========================================

تبریک روز مادر

ادامه مطلب

عکس و…

عکس ومکث//۲۴              

ادامه مطلب

گزارش…

گزارش یک جلسه               

ادامه مطلب

جلسه…

جلسه اعضای هیات مدیره

“موسسه ی خیریه ی شهدای اسمرود”

ادامه مطلب

سخن…

تفاوت…!

ادامه مطلب

آنالار…

آنالار،آتالار وصفینده

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::>

دکتر اذن الله آذرگشب

ادامه مطلب

توّجه…

توّجه به نکات مثبت…!                                     

ادامه مطلب

دانش آموختگان اسمرود