سخن هفته
؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛> دانا! ؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛> من از همه معاصرانم داناتر هستم زیرا تنها خود می دانم که چیزی نمی دانم! ؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛> تا بدانجا رسید دانش من// که بدانم همی که نادانم// .......با یزید بسطامی ؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛> منبع: نوح هزار طوفان// دکتر محمد ابراهیم باستانی پاریزی ؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛>
آمار سایت
افراد آنلاین : 6
<==================> تعداد نوشته ها : 746
<==================> بازدید امروز : 515
<==================> بازدید دیروز : 1046
<==================> بازدید این هفته : 4819
<==================> بازدید این ماه : 22595
<==================> بازدید کل : 989908
<==================>
بایگانی

رشد…

رشد اکوسیستم

‏ استارتاپ‌های ای پی آی محور

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::>

صادق عباد اللهی_کارشناس فناوری اطلاعات

اشاره: مقاله زیر توسط آقای عباد اللهی

که احتمالا یکی از کاربران سایت آفتاب اسمرود است،به

نشانی سایت ارسال شده است.

هرچند مقاله تا حدودی موضوع تخصصی را در

حوزه فناوری اطلاعات بررسی می کند

اما با توّجه به فراگیر بودن موضوع

مورد استفاده خیلی از طرفداران سایت قرار خواهدگرفت. 

با تشکر از آقای عباداللهی، جهت ارسال این متن

و سپاس از تهیه کننده مقاله،به اتفاق می خوانیم.

……………………………………………………………………………………

سلام
مقاله زیر رویکرد جدید استارتاپ های نرم افزاری جهان به موضوعی با عنوان API Economy  را تشریح میکند. این رویکرد مبتنی بر Pareto Principle یا همون قانون ۸۰-۲۰ هست. یعنی هر استارتاپ فقط لازمه ۲۰ دصد از نرم افزار رو بسازه، ۸۰ درصد رو افراد دیگه ای قبلاً ساختن. با این رویکرد ،سرعت توسعه در هر کشور چند برابر میشود
و هزینه ها به شدت کاهش پیدا میکند.
استارتاپ ایرانی apiEco حدود ۳ سال هست که روی توسعه زیرساخت مورد نیاز این موضوع کار میکند.
………………………………………………………………………………………

در سال‌‌های پیش، ای پی آی « API» تحت عنوان راهی آسان و عملکردی برای هماهنگ ساختن دیگر نرم افزارها در حکم یک «چسب دیجیتالی» شناخته می‌شد. امروزه، ارزش ای پی آی به چیزی فراتر از یک مکانیسم ارتباطی تبدیل شده و یک مدل اقتصادی برای درآمدزایی و کاهش هزینه را ایجاد نموده است.

برای بسیاری از پیشگامان توسعه نرم افزار، «ای پی آی» به فن معماری بدل شده است که به آن‏ها اجازه می‏دهد تا به ایده های خود جامه عمل بپوشانند. بر اساس پارتو پرینسیپال[۱]، تا کنون، نرم افزارها و سرویس‏های ابری ۸۰ درصد از آنچه نرم افزار شما نیاز دارد را پوشش می‌دهد. بنابر این می‌توان نتیجه گرفت که استارتاپ‌های نرم افزاری باید به ۲۰ درصدی اکتفا کنند که «نقطه تمایز آن ها و هسته مرکزی» را شکل میدهد.

واژه ای پی آی  API  درواقع مخفف  Application Programming Interface و به زبان فارسی به معنای رابط برنامه  کاربردی است. در واقع API رابط بین دو نرم‌افزار (اپلیکیشن) است که امکان ارتباط بین آن‌ها را برقرار می‌کند.

نگاهی به گذشته اِی پی آی

مدت زیادی نیست که لغت «ای پی آی» به گوش می‏رسد اما مدل‏های جدیدی از ارتباطات در نرم افزار و بسترهای تحت وب، به ‏لطف انتشار «اولین ای پی آی آمازون» در اوایل دهه ۲۰۰۰، شکل گرفت. این اتفاق، به هر سایتی اجازه می‏داد که بخشی از آمازون را از طریق بستر خود به کاربران ارائه دهد.

یک خرده فروشی ساده می‏تواند با «ای پی آی انبار آمازون» در حکم یک تاجر، به داد و ستد بپردازد، بدون نیاز به داشتن هیچکدام از شاخص‏های تجارت الکترونیک. اگر با دید بازتری به ماجرا نگاه کنیم، این اتفاق باعث برپایی یک کانال و یا اقتصاد جدید برای تاجرهای خرده پا شد.

بلافاصله، فیس‏بوک[۲] و توییتر[۳] رویکردهای خاص خود را نسبت به ای پی آی در پیش گرفتند. یک سایت انتشاراتی، با اتصال به ای پی آی فیس‏بوک و یا توییتر، قادر به ظرفیت یابی، جمع آوری و درک بیشتر نسبت به تمامی داده‏ هایی می‏شود که از سایت خود دریافت می‏کند. اینکه چه کسانی در حال دیدن و گشت و گذار در سایت هستند و چه کسانی پیام به جا می‏گذارند. در ازای آن، می‏توانند سرویس بهتری به مشتری‏ها داده و اجناس بهتری به آن‏ها عرضه کنند.

از زمان این مثال‏های اولیه تا کنون، ای پی آی سازگاری‏ها و رشد بسیاری داشته است. سایت سیل فورس[۴]، یکی از موفق‏ترین شرکت‏هایی است که تا کنون توانسته ای پی آی خود را به بهترین نحو ممکن عرضه کند. این شرکت تا کنون، نزدیک به ۳ میلیون نرم افزار در قالب اکوسیستم نسل سوم عرضه کرده که با توجه به وسعت آن، از ترافیک بالایی برخوردار است.

ای پی آی، تاثیر بسزایی بر روی مدل‏های سریع و ساخت و سازهای تجارت‏های اینترنتی داشته است. اینترنت در حال تکامل از یک شبکه یا صفحه که توسط شخص یا اشخاصی کنترل می‏شود به یک اکوسیستم باز مشتمل بر ای پی آی و نرم افزار‏هایی است که با همکاری با یکدیگر، هر فردی را قادر می‏سازند که نرم افزار، تجارت و یا راه جدید کسب و کار خود را بسازند.

چرا باید از ای پی آی استفاده کنیم؟

درآمدزا کردن دارایی های دیجیتالی از طریق ای پی آی و از طرفی کاهش هزینه ساخت نرم افزار از مهم ترین دلایل استفاده از ای پی آی ها هستند.

از طرفی ای پی آی‏ها مزایای جانبی نیز دارند (که طبعا باعث رشد و موفقیت بیشر در تجارت می‏شود). امروزه، هزاران ای پی آی مختلف در دسترس توسعه دهندگان نرم‏افزارها قرار دارد. ای پی آی‏هایی هم وجود دارند که زیر نظر شرکت‏های بزرگی مانند فیس‏بوک، گوگل و سیل فورس می‏ باشند.

همچنین ای پی آی‏هایی نیز هستند که از دسترس بخش خصوصی خارج بوده و در اختیار دولت و سازمان‌های نیمه دولتی قرار دارد.

از مزایای جانبی ای پی آی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ای پی آی‏ ها باعث افزایش تمرکز فنی می‏ شوند

 به شما این امکان را می‏دهد که بخش های مختلف استارتاپ نرم افزاری خود را با دیگر استارتاپ‌های نرم افزاری به اشتراک بگذارید و از این طریق ترافیک و محبوبیت سرویس خود را افزایش دهید.

ای پی آی به شما این امکان را می‏ دهد که به‏ لحاظ ارزشی، نرم‏ افزاری گسترده ‏تر پایه ریزی کنید

 هرچه بیشتر اجازه دهید که دیگر اپلیکیشن‌ها در این زمینه یاری رسان شما باشند، گره ‏های بیشتری بدست چنین افرادی که در خارج از سازمان شما هستند، از کار شما باز می‏شود. به زبان ساده بخش های مختلف نرم افزار شما به دست افرادی توسعه می‌یابد که تمرکز کاملی بر آن بخش داشته اند و صرفا از طریق ای پی آی در سرویس شما قابل استفاده شده است.  بنابراین مشتریِ ای پی آی بودن باعث ساده ‏تر شدن روند ساخت نرم‏افزار و یا کسب و کار شما خواهد شد.

ای پی آی‏ ها به شما کمک می‏ کنند تا ارزش های بیشتر خلق نمایید

 با ایجاد ای پی آی سرویس خود، شما کسب و کار خود را به گونه‌ای راه اندازی کرده‏اید که در واقع اکوسیستمی متاثر از مشتری‏ها و همکارانی است که می‏توانند در خلق موقعیت‏های جدید، یاری رسان شما باشند. با در اختیار قرار دادن ای پی آی خود به دیگر سرویس ها، کانال های عرضه خود را چند برابر نموده و به طبع درآمدزایی بیشتری خواهید داشت.

تعامل مشترک با اقتصاد ای پی آی

یکپارچگی ای پی آی به‏ عنوان پیشبرنده‏ ی کسب و کار بسیار رایج شده است، تا جایی که بسیاری از شرکت‏ها درصدد راه اندازی کسب و کار متمرکز بر ای پی آی می‏باشند. سرویس پرداختی وی پی[۵]، یک شرکت تازه شناخته شده است که متمرکز بر روی پرداخت‏های آنلاین ای پی آی برای یکپارچگی در تجارات الکترونیک، تامین مالی جمعی[۶] و کسب و کارهای کوچک می‏باشد. در سال گذشته، وی پی شاهد رشد ۶۰۰ درصدی ای پی آی تجاری خود بود و اخیرا درآمد ۱۵ میلیون دلاری از سری‏های سی راند[۷] دریافت نموده است.

پیش نیاز استفاده از ای پی آی

برای بهره‌وری از اقتصاد ای‌ پی آی لازم است تا رویکرد ساخت نرم‌افزار از معماری میکروسرویس پیروی کند. درواقع استارتاپ‌های نرم افزاری باید نسبت به توسعه محصول خود عملکرد‌های مختلف را در قالب میکروسرویس طراحی کنند. از طرفی وجود یک ای پی آی مارکت که بتواند پاسخ‌گوی نیاز حجم بالایی از درخواست باشد نیز یک الزام برای جامعه‌ی استارتاپی محسوب می‌شود. خوشبختانه در کشور ما این الزامات با فرهنگ سازی اهل فن و پیشگامان با تجربه تا حدی شکل گرفته و سمت سوی صحیحی را طی می‌کند. همچنین با رونمایی از اَپی اِکو اولین اِی پی آی مارکت ایرانی در نمایشگاه الکامپ، نیاز به بستره عرضه و تقاضای ای پی آی نیز بر طرف شده است.

به قلم رهام نعمتی                                     

برخی منابع:

https://thenextweb.com/dd/2014/03/28/api-economy/

[1] Pareto Principle

[2] Facebook

[3] Twitter

[4] Saleforce.com

[5] WePay

[6] Crowdfunding

[7] C round

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>