سخن هفته
؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛> دانا! ؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛> من از همه معاصرانم داناتر هستم زیرا تنها خود می دانم که چیزی نمی دانم! ؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛> تا بدانجا رسید دانش من// که بدانم همی که نادانم// .......با یزید بسطامی ؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛> منبع: نوح هزار طوفان// دکتر محمد ابراهیم باستانی پاریزی ؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛>
آمار سایت
افراد آنلاین : 4
<==================> تعداد نوشته ها : 746
<==================> بازدید امروز : 527
<==================> بازدید دیروز : 1046
<==================> بازدید این هفته : 4831
<==================> بازدید این ماه : 22607
<==================> بازدید کل : 989920
<==================>
بایگانی

اورمه…

اورمه؛ چشمه آب حیات

     دکتر اذن الله آذرگشب      

سلام بر محمد ولی عزیز که تصویرگری ماهر از گذشته و حال اسمرود هستید. بویژه مطالب و عکس هایی که از داغ باغلاری، آلما باغی و یونجه زارهای داغ کوشنی ارایه کرده بودید، با آن قلم روان و شیوا و جامع و مانع از نظر فن نویسندگی، روح بنده را تازه کرد و یاد گذشته ها افتادم.

البته از یک نظر هم تاسف خوردم که این همه تلاش و سازندگی بر باد رفته است. زحماتی که بزرگترها برای دایر کردن و آبادی چنین باغهای پر ثمر کشیده بودند بسیار تحسین بر انگیز و ستودنی بوده و هست. آن حجم کار و فعالیت و انرژی و توان و زور بازویی که برای دایر کردن و آبادی این باغ ها استفاده شده بود در حد  درج و ثبت در رمانی مثل “بر باد رفته” ارزشمند بوده و هست.

آب چشمه اورهمه جادو می کرد و معجزه طبیعت بود. همه ما وقتی از آب زلال و گوارای آن آب می خوردیم، همه خستگی ها را بدر می کردیم. چای اورهمه با آتش سیرگویروقی کوتوگی بالاتر از هر قهوه ترک و برزیل و فرانسه روح افزا بود. این آب اینقدر گوارا و دلچسب بود که موقع برگشتن به روستا یک کوزه پر شده هم برای خانواده می بردیم.

 

چشمه اورهمه معجزه شفا بخش دیگری داشت. وقتی ما محصل ها در زمستان و یا ایام تعطیلی نزدیک عید نوروز از هرو آباد به روستا می رفتیم و دست و پایمان یخ زده می شد، به آب اورهمه پناه می بردیم و دست ها را در آب اورهمه فرو می کردیم و نگه می داشتیم؛ عین یک داروی شفابخش رفع یخ زدگی می کرد.

 

خالق این طبیعت که استاد و معمار واحد و قابل ستایش است، در خلق این چشمه چنان سخاوت به خرج داده که تابستان ها به آب خنک و پر برکتش زبانزد است و زمستان هم با آب ولرم و شفابخش اش که نشان از اصالت این چشمه دارد پناهی برای رهگذران درمانده در سرمای زمستانی است.

بولاغیمیز قوجا «اورهمه» وار اولسون

یخچال کیمی سویو سرین قار اولسون

 

سویی جوشوب سخاوتی چوخ اولسون

دوره سینده کهلیک لری چوخ اولسون

 

سلام آقای دکتر آذر گشب

درود بر شما و وصف زیبایتان از

برباد رفته های  خوشی های دوران کودکیمان

بخصوص وصفِ آبِ حیاتِ چشمه اورمه.

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::>

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>