سخن هفته
هنرپادشاهان! ............................................. ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ فتح دهلی نو توسط نادر شاه،نقطه پایان فتوحات ایران است واز عصر فتحعلیشاه،وبعداز جنگ ایران وروس در حدود200سال پیش،حوادثی باعث جدایی سرزمین ایران،از جمله:خوارزم،قفقاز سمر قند،بخارا،بلوچستان،بحرین و... از کشور در طی جنگها ومعاهدات بین اللمللی در زمان پادشاهان مختلف شده؛جز 8سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران که وجبی از این آب وخاک جدا نشد. ............................................... ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ *محبوب سیاه وطوطی سبز/دکتر محمد ابراهیم باستانی پاریزی
آمار سایت
افراد آنلاین : 1
<==================> تعداد نوشته ها : 597
<==================> بازدید امروز : 202
<==================> بازدید دیروز : 313
<==================> بازدید این هفته : 852
<==================> بازدید این ماه : 12858
<==================> بازدید کل : 723924
<==================>
بایگانی

اوقات فراغت…

اوقات خوش بازنشستگی درمحیط کار!

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

ذوالفقار ستاری اسمرود-دبیر

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

طی دوسال اخیر مصوبه ای درآموزش وپرورش وشاید سازمانهای دیگر اجرا می شود که به  بازنشستگان فرهنگی دارای مدرک فوق لیسانس  وجانبازان بالای ۲۵درصد، اجازه داده می شود، ۵ سال دیگر استمرار خدمت داشته باشند. که در هر دو مورد دارای اشکالاتی هست که در ذیل ذکر می شود:

۱-فعالیت معلمان عزیز با فرسایش فکری وجسمی که در این شغل هست تا ۲۵ ودر نهایت ۳۰ سال مفید فایده خواهد بود. وپس از آن با کم شدن انرژی وانگیزه شاید بهره وری خوبی نخواهند داشت.

۲ -نسل جوان دانش اموز با اطلاعات وفن اوریهای جدید،نیازهای عاطفی وپرورشی متفاوت از گذشته ، حتما  به کسانی نیاز دارند که از ویژگیهای  درک متقابل ،علم به روز،تحمل زیاد ودوست خوب بودن برای انها، برخوردار باشند.نه کسانی که با خستگی مفرط مشکلات انهارا زیاد کنند وشاید نتوانند با انها موافق باشند.

۳- از انگیزه این عزیزان فرهنگی برای استمرار خدمت هم که سوال می شود همه به اتفاق می گویند: بازنشست شویم که چکار کنیم کلاس برای ما پاتوقی برای تفریح شده است،  عادت کردیم ،یعنی کلاسی که باید کرسی پرتاب دانش اموز  برای  قله های موفقیت وپیشرفت کشور باشد محل گذران اوقات فراغت معلم بازنشسته خواهد شد.

۴- با وجود دانش اموختگان جوان ، متخصص،و به روز،  اشنا به نیازهای روحی وعاطفی هم نسلان خود،جای بسی بی انصافی وظلم است که فقط به بهانه بار مالی، از استخدام نیروهای جدید ممانعت شود. که دود این بی تدبیری، در چشم فرزندان این مرز وبوم خواهد رفت.

۵-با وجود معظل جانفرسای بیکاری  به جای کم کردن سن بازنشستگی، وجایگزینی نیروهای جوان ،اشتغال دوباره بازنشستگان واقعا چه لزومی دارد ؟

جوان فوق لیسانس ودکترا که برای گرفتن پول توجیبی باید پیش پدر ومادرش خجل شود ،ویا برای یک شغل کاذب، پیش صاحبکار بی سواد پولدار تحقیر شود.سن ازدواجش به ۳۵ سال برسد، مسکن نداشته باشد وضربه روحی وروانی ببیند،واقعا انصاف است فرصتهای شغلی در اختیار این نیروهای خسته وفرسوده، البته شاید فقط به اتکا استفاده از تجربه انها ،به قیمت گزاف  قرار بگیرد ؟

من که منطق وتدبیری خاصی در این تصمیم مسئولان ندیدم، تا نظر کارشناسان چه باشد.

==========================================

آقای ستاری به نکته بسیار خوبی اشاره کرده اند که نه تنها در حوزه آموزش وپرورش،بلکه در تمام ادارات ونهادها باب شده وافراد ،در سن بازنشستگی،یا پس از بازنشستگی،برای گریز از بیکاری،سالها بی انگیزه در محیط کارمی مانند و نیروهای جوان با انگیزه را نیز بی انگیزه می کنند وعواقب دیگری که آقای ستاری به برخی از آنها اشاره کرده اند.باید جلوی این کار در ادارات گرفته شود،تاشاهد پویائی وتحرک در محیط کار باشیم.

==========================================

جوان با انگیزه،در کنار باز نشسته مجرب

با سپاس از آقای ستاری عزیز، نظر ایشان درست، منطقی و شایسته تقدیر و نشر است.

فقط در موارد بسیار نادر می توان از بازنشسته ها به عنوان مشاور در امور مهم استفاده کرد

و فعا لیتهای رسمی را باید به جوانان جویای کار سپرد. یکی از دلایل استفاده از بازنشسگان مجرب

می تواند آموزش همان جوانان و تربیت کادرهای با مهارت باشد ،که این امر ترجیحا باید در آخرین سال

بازنشستگی کارمندان اجرا شود.

ان شا الله اگر فرصت پیش آید ،سخن در این باب را توسعه خواهیم داد.

موفق باشید.

————————————————————————————

فرامرزسهرابی اسمرود

————————————————————————————

One Response to اوقات فراغت…

  • فرامرز says:

    با سپاس از آقای ستاری عزیز، نظر ایشان درست، منطقی و شایسته تقدیر و نشر است. فقط در موارد بسیار نادر میتوان از بازنشسته ها بعنوان مشاور در امور مهم استفاده کرد و فعلیتهای رسمی را باید به جوانان جویای کار سپرد. یکی از دلایل استفاده از بازنشسگان مجرب می تواند آموزش همان جوانان و تربیت کادرهای با مهارت باشد است که این امر ترجیحا باید در آخرین سال بازنشستگی کارمندان اجرا شود. انشا الله اگر فرصت پیش آید ،سخن در این باب را توسعه خواهیم داد. موفق باشید فرامرز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

دانش آموختگان اسمرود