سخن هفته
{نجات} ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: خدایابه ماپایه ومایه ده//نجات از غم و قرص همسایه ده ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: حکیم قاسمی کرمانی ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: *پی نوشت: اگر من جای حکیم قاسمی بودم،نجات همسایه را هم از غم وقرص ازخدا می خواستم،فعلا نه دسترسی به حکیم هست ونه من شاعرم!!
آمار سایت
افراد آنلاین : 2
<==================> تعداد نوشته ها : 577
<==================> بازدید امروز : 427
<==================> بازدید دیروز : 659
<==================> بازدید این هفته : 2397
<==================> بازدید این ماه : 6753
<==================> بازدید کل : 692220
<==================>
بایگانی

دوچهره…

 دوچهره ماندگار

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::>

مهران سهرابی اسمرود

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::>

 

 

29 و ۳۱ خرداد هر سال مصادف است با سالگشت شهادت دو تن از چهره های بزرگ و ماندگار انقلاب و جنگ

معلم شهید دکتر علی شریعتی

مجاهد نستوه شهید مصطفی چمران

ناگفته پیداست در حق هر دو بزرگوار جفا کرده و میکنیم در حق معلم شهید بسیار بیشتر چرا که هنوز هم که هنوز است مراسم بزرگداشت معلم شهید در خفا برگزار میشود و بزرگداشت مقام منیع شهید چمران هم کم فروغ و بی مایه

نمیدانم شاید حرف زدن درمورد سجایای اخلاقی و فکری معلم شهید هم خطا بوده و به مصلحت نباشد!اجازه بدهید در مورد شهید دکتر چمران صحبت کنیم….

۳۱ خرداد هر سال، روزی است که  شهید چمران دنیای فانی را وداع و به معشوق حقیقی اش رسید. او که دانش آموزی نمونه، دانشجویی ممتاز، همسری بی نظیر، سربازی فداکار، فرماندهی دلیر، وزیری ساده و افتاده، نماینده ای پاک و بی آلایش، معلمی دلسوز، استادی فرزانه و در یک کلام “انسانی کامل” و شایسته وصف “جانشین خداوند بر روی زمین” بود و از مهد تا لحدش، عشق، تواضع، احترام و فداکاری بود. به جرات می توان گفت که اگر سراسر تاریخ قرن بیستم را با نهایت وسواس ورق بزنیم، کمتر انسانی را خواهیم یافت که چنین باشد و نفسش را چنین تربیت کند…. آری در این قرن چه گواراها، نکرومه ها، ماندلاها، گاندی ها، لومومباها و …. های بسیاری داشتیم – که همگی بس وارسته و پاکباز و آزادمردند – ولی این ابرمرد یک سر و گردن از همه بالاتر است. در فداکاری و با آغوش باز به سوی مرگ شتافتن کسی به پای این ابرمرد نمی رسد. به هر کاری که رو می کند، نمونه است. شب در سنگر است و صبح پای تخته کلاس درس و عصر در خانه و ساعتی دیگر در جای دگر ولی همه جا نمونه است….مردی که از شادروان مهندس بازرگان در درس ترمودینامیک نمره ۲۲ می گیرد چرا که استاد فرموده اند آزمون سخت است و قول داده اند هر کس نمره ۱۸ بیاورد دو نمره به او خواهم داد ولی در کمال شگفتی می بیند یک نفر ۲۰ گرفته است و بالاخره آموزش را مجبور می کند به جای ۲۰ به او ۲۲ دهند …. به آمریکا می رود در پلاسما پیشتاز می شود و  ….

البته می توان گفت اگر معلمت امام موسی صدر باشد، چنین نشوی باید تعجب کنی….

مردی که تنها موسیقی زندگیش، لختی لالایی مادر و سپس زوزه بی امان فشنگ بوده است چنان قلب رووف و پاکی دارد که گویی عمری است در گوشه معبد به اعتکاف و عبادت نشسته و روح و روانش را صیقل داده است…..

آری امروز سالروز پر کشیدن چنین انسانی است که بلندای طبع و پاکی روحش را می توان از همین وصیت نامه اش دریافت…..

مردی که دشمنانش به احترامش هنوز نیز به پا می ایستند؛ چرا که بر این باورند  چمران شریف، والا و تکرارناپذیر است، هم چنان که معشوقش امام موسی صدر، شریف، والا تکرارناپذیر است؛ شیر حق اند نیستند شیر هوا….

مردی که چنان وارسته از بدی ها و آراسته به نیکی هاست که همسرش آن چنان شیفته و شیدای سجایای اخلاقیش می شود که حتی متوجه نمی شود خواستگار گرامی “کچل” بوده است و او از مرد “کچل” گریزان. شدت جذبه چنان است که حتی یک مدت متوجه کچلی مصطفی نمی شود و تنها زمانی آگاه می شود که دوستش به او می گوید: غاده تو که از مردهای کچل و …. خوشت نمی آمد پس چرا مصطفی را انتخاب کردی؟ پاسخ می شنود: مگر مصطفی کچل است؟!!!!! ( نقل به مضمون. این هم نقل قول کامل:‍ “غاده ، همسر شهید چمران می گوید

روزی دوستم به من گفت :

“غاده! در ازدواج تو یک چیز بالاخره

برای من روشن نشد. تو از خواستگارهایت خیلی ایراد می گرفتی، این بلند است، این کوتاه است… مثل این که می خواستی یک نفر باشد که سر و شکلش نقص نداشته باشد. حالا من تعجبم چه طور دکتر را که سرش مو ندارد قبول کردی؟”

من گفتم: «مصطفی کچل نیست. تو اشتباه می کنی.»

آن روز همین که رسیدم به خانه، در را باز

کردم و چشمم افتاد به مصطفی، شروع کردم به خندیدن.

مصطفی پرسید «چرا می خندی؟» و من که چشم هایم از خنده به اشک نشسته بود گفتم

«مصطفی، تو کچلی؟ من نمی دانستم!»

و آن وقت مصطفی هم شروع کرد به خندیدن ….”.

 

بزرگترین افتخار شهید چمران این بود که متعلم مکتب شریعتی بود چه جلایی دارد قلمشان و چه قرابتی دارد فکرشان

روحشان شاد و یادشان همیشه مانا

—————————————————————————————-

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

دانش آموختگان اسمرود