سخن هفته
هنرپادشاهان! ............................................. ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ فتح دهلی نو توسط نادر شاه،نقطه پایان فتوحات ایران است واز عصر فتحعلیشاه،وبعداز جنگ ایران وروس در حدود200سال پیش،حوادثی باعث جدایی سرزمین ایران،از جمله:خوارزم،قفقاز سمر قند،بخارا،بلوچستان،بحرین و... از کشور در طی جنگها ومعاهدات بین اللمللی در زمان پادشاهان مختلف شده؛جز 8سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران که وجبی از این آب وخاک جدا نشد. ............................................... ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ *محبوب سیاه وطوطی سبز/دکتر محمد ابراهیم باستانی پاریزی
آمار سایت
افراد آنلاین : 2
<==================> تعداد نوشته ها : 597
<==================> بازدید امروز : 229
<==================> بازدید دیروز : 435
<==================> بازدید این هفته : 229
<==================> بازدید این ماه : 12235
<==================> بازدید کل : 723301
<==================>
بایگانی

…در حدیث دیگران

انتخابات آمریکا ، ترامپ  وایران

=========================================>

اشاره:از میان تحلیل های مختلف سیاسی در مور د انتخابات آمریکا،دو

تحلیل زیر ،که ارتباط نزدیکی با سیاستهای کشور ما دارد،برگزیده شده است

که امیدوارم مورد استفاده قرار گیرد.

———————————————————————————->

چرا انتخاب ترامپ برای ایران

بهتر از هیلاری است؟ 

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::>

البته سیاست های ترامپ در مقابل هیلاری کلینتون، برای جمهوری اسلامی به مراتب کم ضرر تر خواهد بود؛ چون هیلاری با اسرائیلی ها را بطه خوبی داشت، پول های هنگفتی از عربستان و قطر گرفته بود و طرح ایجاد منطقه پرواز ممنوع را در سوریه دنبال می کرد

سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا انتخاب «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا را در قیاس با انتخاب «هیلاری کلینتون» به مراتب برای جمهوری اسلامی ایران بهتر و کم ضررتر خواند و از عربستان، قطر و اسرائیل به عنوان بازندگان بزرگ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یاد کرد.

 

محمد روحی صفت در گفت و گو با خبرنگار «تابناک» درباره تاثیری که پیروزی «دونالد ترامپ» بر سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا خواهد گذاشت، اظهار کرد: پیروزی غیر منتظره ترامپ یک تحول بزرگ در سیاست خارجی آمریکا به وجود می آورد. درست است که چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا نماینده جمهوریخواهان بود، ولی آنها حاضر نشدند از او حمایت کنند و ترامپ تقریبا مستقل وارد انتخابات آمریکا شد.

 

وی افزود: با توجه به اینکه ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی گفته بود که تغییرات اساسی در آمریکا ایجاد خواهد کرد، لذا دنیا منتظر این است که ایالات متحده تغییرات عمده ای در داخل و سیاست خارجی اش داشته باشد، مثلا او گفته بود که چرا آمریکا باید به ناتو پول بدهد و کشورهایی مثل کره جنوبی و ژاپن خودشان باید امنیت شان را تامین کنند.

 

این دیپلمات با اشاره به اینکه دامنه تغییرات سیاست خارجی آمریکا در زمان ترامپ به ما هم خواهد رسید، تصریح کرد: البته سیاست های ترامپ در مقابل هیلاری کلینتون، برای جمهوری اسلامی به مراتب کم ضرر تر خواهد بود؛ چون هیلاری با اسرائیلی ها را بطه خوبی داشت، پول های هنگفتی از عربستان و قطر گرفته بود و طرح ایجاد منطقه پرواز ممنوع را در سوریه دنبال می کرد.

 

وی در پاسخ به این سئوال که سیاست های ترامپ در مقابل ایران چگونه خواهد بود و ما در مقابل باید چطور رفتار کنیم، ادامه داد: این سیاست های هیلاری کلینتون و نزدیکی اش به صهیونیست ها و سعودی ها در حالی است که ترامپ چنین رویکردی ندارد و بر همین اساس می گویم که سیاست های او برای ما به مراتب کم هزینه تر خواهد بود. البته ما هم به ویژه در ابتدای آغاز به کار ترامپ باید مراقب رفتارمان در منطقه باشیم؛ چون بعد از آن ترامپ اینقدر مشکل ایجاد خواهد کرد که فرصتی برای ایجاد مشکل برای ما نخواهد داشت.

 

روحی صفت در پاسخ به این سئوال که چرا بر خلاف پیش بینی ها شاهد پیروزی ترامپ بر هیلاری بودیم؟ گفت: آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم و به ویژه در ۳۰ – ۴۰ سال اخیر از مسائل قانون اساسی اش دور شده بود. آنهایی که در آمریکا به ترامپ رای دادند، آمریکایی های اصیل بودند و مهاجران و سیاه پوستان عمدتا حامی خانم کلینتون بودند.

 

وی در عین حال توضیح داد: آمریکایی ها در مقایسه با اروپایی ها، آدم های مذهبی هستند. اتفاقات اخیر در این کشور نظیر آزاد شدن همجنس گرایی، آزادی استفاده از مواد مخدر در برخی ایالت های این کشور و قانون آزادی سقط جنین باعث شده تا مردم این کشور خواهان ایجاد تغییرات اساسی در قانون گذاری ها و رویکردهای این کشور بشوند.

 

این کارشناس مسائل آمریکا اضافه کرد: از طرفی اگرچه جرج بوش جمهوری خواه امروز رأی سفید به صندوق انداخت، جرج بوش پدر به هیلاری کلینتون رای داد و رئیس جمهوری خواه سنا مدت هاست اسمی از ترامپ نمی برد، اما رئیس جمهور جدید آمریکا توانست جوانان خواهان تغییر را با خود همراه کند و در نهایت با بهره گیری از این ظرفیت ها پیروز انتخابات لقب بگیرد.

 

وی با بیان اینکه هیلاری کلینتون با مردم آمریکا صادق نبود به همین دلیل نتوانست اعتماد آنها را جلب کند، عنوان کرد: او مرتکب اقداماتی شده بود که به نظر می رسد بر همین اساس مردم آمریکا به او اعتماد کافی نداشتند موضوعاتی نظیر به وجود آوردن داعش که در کتاب خاطراتش به آن اشاره کرده است، مساله ای که به معضلی برای آمریکایی ها تبدیل شده و انها مجبورند با آن مقابله کنند.

 

روحی صفت یادآور شد: قطعا ایران با ترامپ جمهوری خواهی که گفته برجام را پاره می کند، نسبت به هیلاری دموکرات مشکل کمتری پیدا خواهد کرد. البته تجربه نشان می دهد چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب ما با جمهوری خواهان مشکلات کمتری داشته و در برخی مسائل به راحتی با آنها کنار آمده ایم.

 

به گفته وی، ترامپ برای ایجاد اصلاحات مورد نظرش در آمریکا و خارج از این کشور آنقدر مشکل خواهد داشت که کمتر خواهد توانست موی دماغ ایران در منطقه بشود. البته انتخاب ترامپ قطعا به نفع اسرائیل و کشورهایی نظیر عربستان و قطر نخواهد بود؛ چراکه آنها تمام تخم مرغ هایشان را در سبد هیلاری چیده بودند.

 

سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا با اشاره به یکی از دلایل گرایش مردم آمریکا به سمت ترامپ، خاطر نشان کرد: به نظر می رسد آمریکایی ها به دنبال کسی بودند که کمتر حزبی باشد و بیشتر در جهت ایجاد تغییرات به نفع مردم این کشور عمل کند.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::>

نخستین واکنش یک مسئول ایرانی به نتیجه انتخابات آمریکا:

ما در سازمان انرژی اتمی

تصمیم گیر نهایی نیستیم

ما از مدت ها قبل برای این موضوع برنامه ریزی کردیم و سناریوهای مختلفی در مورد انتخابات آمریکا طراحی کردیم. در این سناریوها حتی رفتار افراطی شدید مقامات جدید آمریکا و عمل متقابل جمهوری اسلامی ایران دیده شده و در آن سناریوها آمده است که ما خودمان را با آن سناریویی که عملی شود، تنظیم خواهیم کرد.

 

نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اگر چه هنوز به صورت رسمی اعلام نشده، اما همه خبرها از  پیروزی دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواه حکایت دارد. اکنون و در شرایطی که همگان انتخابات آمریکا را دنبال می کنند، سئوال مهمی که مطرح است، نظر و موضع مقامات سیاسی جمهوری اسلامی ایران در برابر این نتایج و تحولات سیاسی در آمریکا است.

 

به گزارش «تابناک» دکتر بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی و دیپلمات ایرانی در رابطه با انتخابات آمریکا به «تابناک» گفت: برای ما فرقی ندارد که چه کسی در آمریکا رئیس جمهور شود و اکنون نیز که مشاهده می شود، دونالد ترامپ شانس پیروزی بیشتری دارد باید بگویم ما اهداف خودمان را در منطقه و جهان با قاطعیت دنبال می کنیم و برای ما نتایج نهایی و رئیس جمهور آینده آمریکا تفاوتی ندارد.

 

کمالوندی ادامه داد: برنامه ما در بلند مدت توسعه انرژی هسته است و این مهم را با جدیت دنبال می کنیم. ما برای توافقی که صورت گرفته است، زحمت کشیدیم و از دستاوردهای خود حفاظت خواهیم کرد.

 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: ما فکر می کنیم ادامه دستورالعمل ها و مفاد توافق برجام نظر همه کشورهای حاضر در برجام باشد و ما نیز بر همان اساس برنامه های خود را دنبال می کنیم.

 

این مقام مسئول در سازمان انرژی اتمی با اشاره دوباره به نتایج انتخابات آمریکا تأکید کرد: ما از مدت ها قبل برای این موضوع برنامه ریزی کردیم و سناریوهای مختلفی در مورد انتخابات آمریکا طراحی کردیم. رد این سناریوها حتی رفتار افراطی شدید مقامات جدید آمریکا و عمل متقابل جمهوری اسلامی ایران دیده شده و در آن سناریوها آمده است که ما خودمان را با آن سناریویی که عملی شود، تنظیم خواهیم کرد.

 

کمالوندی در پایان گفت: با اینکه ما در سازمان انرژی اتمی تصمیم گیر نهایی نیستیم، هدف اصلی ما پیش رفتن بر اساس برجام است و ما در این مسیر می خواهیم آمال و اهداف مقامات ارشد نظام از جمله مقام معظم رهبری و رئیس جمهور را عملیاتی کنیم.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::>

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

دانش آموختگان اسمرود