سخن هفته
{دانا ترین!} ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ من از همه معاصرانم داناترم زیرا تنها خود می دانم که چیزی نمی دانم! ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ بایزید بسطامی ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ تا بدانجا رسید دانش من که بدانم همی که نادانم ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
آمار سایت
افراد آنلاین : 5
<==================> تعداد نوشته ها : 577
<==================> بازدید امروز : 273
<==================> بازدید دیروز : 442
<==================> بازدید این هفته : 2685
<==================> بازدید این ماه : 7041
<==================> بازدید کل : 692508
<==================>
بایگانی

حرفی ازآن هزاران

 

(گزارشی از مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی اسمرود)

 

* ذوالفقار ستاری اسمرود

——————————————————————–

سلام وصلوات  بر قافله سالار عشق (حضرت اباعبداله الحسین) وپروانگانی که در حریمش  عاشقانه سوختند .

“حسین غرق بلا سیماسی خندان

حسین حیرتده گویدی کایناتی

——————————————————————–

امسال نیز چون سالهای گذشته مراسم عزاداری در سوگ  امام حسین (ع)با شکوه بیش از پیش با حضور مشتاقان حضرتش در اسمرود برگزار شد.

مراسم از ظهر روز تاسوعا با حضور تدریجی عزاداران در سر سفره احسان که توسط اقای رضایی تدارک دیده شده بود شروع شد .پس از صرف احسان واقامه نماز دسته زنجیروسینه زنی تشکیل وجلوی مسجد ،ذاکرین اهل بیت اقایان طاهری ،ستاری وابراهیم نوری(یاد ناله های  حزین پدرش حاجی برات “خداوند شفای عاجل دهد” بخیر)   به نوحه خوانی پرداختند.

 

برخلاف سنت سالهای گذشته امسال قرار بود دسته محمود آبادی ها بعد از ظهربیایند که حدود ساعت ۳علمهای برافراشته آنها از کنار قبرستان نمایان شد ما هم با نوحه خوانی مخصوص تانزدیک رود خانه به استقبال آنها رفتیم پس از عزاداری در مسجد، حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج اقا صمدی به منبر رفتند ودر شرح ماوقع عاشورا به خطابه پرداختند، ایشان خلاصه وعصاره قیام اباعبدالله را اقامه نماز وامر به معرف ونهی از منکر بیان داشتند که همه  به زبان می گویندولی در عمل خبری نیست وتفسیری از اتفاقاتی که در جهان تشیع وجبهه استکباررخ می دهدبیان داشتند وفرمودندچگونه تمامی جهان کفردر سوریه لبنان وعراق و… متحد شده اند تا اساس اسلام را از ریشه بخشکانند  ما هم موظفیم باتمام قوا در مقابل آنها متحد باشیم همچنین  از آفتهای عزاداری سخن گفتند ومخصوصا جوانهارا به احیای نمازوهمچون نسلهای گذشته اشان به وحدت وهمدلی دو روستای همجوار توصیه نمودند.

پس از منبر در مصافحه ای که با حاج اقا صمدی داشتیم ایشان گلایه ای هم داشتندکه با وجود مطالب وزین سایت چرا هیچ یادی ازحادثه ای که در این مراسمات برای مرحوم کاظم صفری افتاد، نشده که بحق بود. حاج رسول انام پور که قرار بود در اول مجلس به خیر مقدم بپردازند پس ازمنبر پشت تریبون رفتند وخیر مقدم زیبای چند دقیقه ای ایشان با وجوددلهای آماده حضار به ذکر مصیبت هم منجر شد.

پس از بدرقه آنها نمازبرپاشد وسفره احسان که توسط خانواده محترم اقای کتاب اله اسدیان تدارک دیده شده بودگسترده شد وپس از آن هیئت امنای محترم مسجد که البته امسال تعدادشان ده دوازده نفری میشدالبته وبعضی وقتها بیشتر از تعداد عزاداران!که خدااجرشان دهد  برای جمع نمودن نذری ها اعلام آمادگی کردند نذری ها متفاوت بود ازپول نقد گرفته تا دیگ وکتری وزنجیرو پتو وفرش ،سیمان کاری ،مشارکت در ساخت سرویس بهداشتی ،وبرای سالهای بعدخرید اکووجا کفشی که خدا همه راقبول دستگاه کریمه امام حسین قرار دهد.

وچه لذتی داشت شنیدن نذری حسینیانی که نیاز سنجی خوبی کرده بودند . امسال آقای سلیمان سهرابی به پاس احترام وتذکرواحیای یک سنت حسنه لیستی از در گذشتگان قدیم وجدیدتهیه نمودند واقای انام پور با ذکر نام هر یک از آنها وخاطرات کوتاهی از رفتاروخدماتشان در مسجد با ذکر صلواتی یاد می کرد.از جمله پخش شربت مرحوم اژدر عمی ومرحوم مشهدی علیرضا، شاخسی گویی مرحوم بهار علی مهری ،آتش زدن خیمه ها توسط مرحوم مشهدی سراج وسپس گریه بی امانش ،سینه زنی سینه چاکانه مرحوم مشهدی یدالله ومشهدی اصلان،مدیریت نظم مسجد توسط مرحوم مشهدی فیروز وحسین سهرابی ،طشت گردانی ها وعلم چرخانی ها توسط افراد مختلف ،همچنین مدیریت امورات مسجد از تمام جهات توسط حاج گلعلی سهرابی در طول چند سال، که خیلی هم مورد استقبال قرار گرفت وقرار شد لیست کاملی  از مادران در گذشته نیز برای سالهای آتی تهیه شود وهمه ساله یاد شوند .

مراسم روز عاشورا نیز طبق سنوات گذشته از ساعت ۱۱صبح با حرکت دسته عزاداران  جلوی مسجد به طرف قبرستان ومزار یادمان شهدا شروع و تا اذان ظهرواقامه نماز جماعت در مسجد ادامه داشت  .ودرنهایت با صرف احسان اقای داوود رحیمی که نذری مرحوم مشهدی سیف الله بود مراسم به اتمام رسید.

حقیقتا مراسم خالصانه وبی ریایی بود جای خیلی ها نسبت به پارسال خالی بود که خداوند همه آنهایی که حضور داشتند وآنهایی که به هر طریق توفیق حضور نیافتند وهر نقطه ای کشور دلشان به عشق لبیک امام حسین وحضرت ابوالفضل وعزاداری در اسمرود می تپیید مورد عنایت خود قرار دهد . ان شاالله

البته تصاویری هم تهیه شده بود که حقیقتش چون مجید در دسترس نبود بلد نبودم ارسال کنم.وازجوانان عزیز در خواست دارم  که این کار را انجام دهند.

—————————————————————————————————

از آقای ذوالفقار ستاری سپاسگزارم که گزارش کامل مراسم امسال رابه زیبائی توصیف و به موقع هم ارسال کرده اند.البته بقیه دوستان هم می تواننداز زاویه نگاه خود مراسم عزاداری را به تصویر کشیده  وبرای درج در سایت ارسال کنند.

—————————————————————————————————

3 Responses to حرفی ازآن هزاران

 • الله بخش عسگری says:

  سلام آقای ستاری ؛عزاداریتان درحریم روحانی عینعلی بابا ودرمسجد حضرت صاحب الزمان (عج)روستای ولایت مدار اسمرود قبول درگاه حق وتشکرازگزارش کامل شمااز این مراسم معنوی . عسگری اسمرود

 • آذرین says:

  باسلام و احترام ؛ خواندن شرح حال و مراسم پرفیض عزاداری ماه محرم از طرف اهالی روستای فرهنگی اسمرود مرا به سال های دور برد. هرچند۱۲، ۱۳ سالی هست که در فردیس و کرج عزاداری می کنیم و متاسفانه سعادت حضور درروستا را در این ایام نداشتیم ولی با خواندن مطالب آقای ستاری، عزم خودرا جزم کردم تا در سالهای آتی ان شاا… خودم را در ماه محرم به روستا برسانم …

  یکی از شعرهای جدید را جهت رویت عزیزان ارسال می کنم … التماس دعا

  ———————————————————————
  عـــبــّاس نــام آورم مــن /// ســرداروسـرلشکرم مــن
  یوخ دشمن ایچره حریفیم /// چــون زاده حـیـدرم مــن
  سرداراباالفضل اباالفضل
  سالار اباالفضل اباالفضل

  یوخ کوفه اهلـیـنـده جرأت ؛ اولسون مـنیلن محارب
  کسب ایتمـوشـم فن جنگی ؛ مــولا عــلـیـدن تجارب
  اگـسون گرگ باش حسینه ؛ مـشـرقـلـریلن مــغارب
  بـیلسون هامی اهـل عالم ؛ ثـارالـلـّهه نوکرم مـن

  مــن مـظـهـرلافـتـایــم ؛ مـن زاده مــرتـــضــایـم
  بـاب الحـوائج مـنم من ؛ بــــردرد عـــالــم دوایـم
  دلـــبـــنــد امّ الـبـنـیـنــم ؛ درعـهـد خـود بــاوفـایم
  از جـان و دل بر حسیـن گـلـگون قبا نوکرم مـن

  عشق حسینی باشیمدان؛هیچ بیرزمان آتمارام من
  قانـیـم حسینون قانیندان؛ئـوزگـه قـانا قاتمارام من
  میـن لرامان نامه گلسه؛بوعشقـیـمی ساتمارام من
  بــوپــادگــان حســیـنده؛فـخـرایـلـورم افـســرم من

  درقـلـب محـزون عـبـّاس عشق حسین لانه کرده
  شـکـرخـدایی که مـا را بـا عشـــق هـمخانه کرده
  عـشـق حسـین عاشـقان را مـجنون ودیوانه کرده
  مـســت رخ مــاه پــور؛ آن ســـاقــی کـــوثـــرم من

  قـرآن یـولـوندا گرگدی باشـیـله جاندان گیچـم مـن
  عـهـد ایـتـموشـم دینه خاطرشهد شهادت ایچم مـن
  باطل لرایچره گــزم تا کالای حقـّی سـیـچــم مـن
  شـام اهـلـی گـلـسـیـن قـتـاله سرداررزم آورم مـن

  دوشسه قولوم یوخ گلایم ؛ قرآن یولوندا حسین جان
  اوخ دگسه گرســـاق گوزومدن ؛ ایمان یـولوندا حسین جان
  عاشق گیچـر باش و جاندان ؛ جانان یولوندا حسین جان
  کــفــاره اولاّم اشــــدّا چـــون حــیـدره مـظهرم من

  ۱۸/۸/۹۲؛ مصادف با ۵ محرم ۱۴۳۵

  ودودآذرین یوزناب

 • داوود رحیمی اسمرود says:

  سلام عالی بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

دانش آموختگان اسمرود