سخن هفته
حماسه وشعر ==================== ==================== مرثیه سرایانی چون کمیت اسدی ودعبل خزایی که با اشعار حماسی وکوبنده خود تخت خلفای اموی وعباسی را به لرزه در آوردند،بر شاعرانی چون محتشم کاشانی که صرفا راوی مصائب کربلا وبر انگیزنده حزن واندوه هستند،برتری دارد. ==================== ==================== شهیذ سید مرتضی مطهری
آمار سایت
افراد آنلاین : 1
<==================> تعداد نوشته ها : 1214
<==================> بازدید امروز : 54
<==================> بازدید دیروز : 162
<==================> بازدید این هفته : 1643
<==================> بازدید این ماه : 4835
<==================> بازدید کل : 1801397
<==================>
بایگانی

همگام…

همگام با هشتمین یاد واره…

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

محمدولی سهرابی

هشتمین یادواره شهدا نیز شکر خدا،یا همه فراز وفرودها،سختی ها وزیبایی ها،مثل ۷دوره قبلی،قایل قبول،عزتمندانه ،اما قابل نقد وبررسی، برگزار شد.

من تاکنون فرصت نگاه ویا بررسی  برایند نظرات هم ولایتی ها را نداشتم .آنچه در ادامه خواهید خواند،مروری گذرا به مقدمات،تلاشها،کاستی ها،کامیابی ویا نقصها وحواشی ومتن این رویداد است وگزیده نظرات دوستان در سایر گروه های فضای مجازی هم نقل قول خواهد شد.

طیق سنت همیشگی، خواستم از تایپ فرار کنم،یادم افتاد که گاهی خواندن اسکن شده دستخط مشکل است وجانفشانی کردم تا مطالب تایپ شده تقدیم شود.بنابر این،مجموعه نوشته ها به تدریج تقدیم خواهد شد.

منتظر نظرات شما دوستان نیز هستم.

۱-زمزمه برگزاری هشتمین یاد واره ولزوم برگزاری جلسات حضوری، تقریبا از روزهای پایانی اسفند ۱۴۰۲ آغاز شد.

۲-با جدی تر شدن وعزم جزم برای یرگزاری یادواره،رایزنی ها وهم اندیشی تلفنی از نیمه دوم فروردین شروع شد.

۳-پس از هم اندیشی چند مرحله ای، وبا توجه به تعطیلی ۷ساله برگزاری باد واره،ولزوم یرگزاری این رویدادفرهنگی،نخستین جلسه حضوری اعضای هیات مدیره ،اردیبهشت ماه برکزار شد.

۴-پیشنهاد بر گزاری  هشتمین یاد واره بصورت گروهی، با شهدای روستا های همجوار که سالها پیش هم مطرح شده وعملیاتی نشده بود،در این جلسه تصویب شد.

۵-علیرغم میل جمعی برای جلب همکاری نهادهای مسئول در برگزری بادواره،با امید به تسهلیل کارها در خلخال،صرفا چاپ وتوزیع بنر یادواره به سپاه پاسداران خلخال سپرده شد که برکات وزحماتی هم برای ما در پی داشت.

۶-برای چاپ بنر،تهیه عکس ومشخصات شهدا،روستاهای زادگاه شهید،چیدمان عکسها،تماس یا اقوام شهدا و…ساعتها وروزها با خانواده واقوام وسپاه خلخال در ارتباط تلفنی بودیم.حتی نیمه های شب وسه ونیم صبح با آقا رسول تبادل نظر داشتیم ،تا زودتر به مسئول طراحی منتقل شود.

۷-هنوز بنر رونمایی عمومی نشده بود که خبر رسیداهالی برخی روستا های همجوار از عدم چاپ عکس شهدا یا نام روستایشان دلخور هستند!غافل از اینکه به دلایل تقسیمات کشوری،محل زندگی والدین شهدا و….موانعی وجود دارد وما بی تقصیریم.

 

8-بالا خره پس از حدود یک هفته،طرح نهایی بنر پس از چند نوبت تغییر وجابه جایی،نزدیک به خواسته وطرح ما آماده شد.

۹-همزمان با  این کارها،همانگی سایر دوستان جهت انجام کارهای مقدماتی یادواره؛همچون تسطیح جاده،تامین آب آشامیدنی،،آماده سازی مسجد،تخمین تقریبی مهمانها،دعوتنامه برای مسئولین ،چگونگی تهیه وطبخ غذاو…مطرح و

پی گیری می شد.

۱۰-تهیه غذای آماده یا پخت غذا در اسمرود،بحث داغ چند روزه بود که بالا خره با توجه به کمبود امکانات مسجد وتوجه به حفظ کیفیت غذا،نظر جمعی به پخت غذا در خلخال وتوزیع بدون ظرف یکبار مصرف شد،تا تازگی وطراوت غذا حفظ شود.

۱۱-مشکل در تخمین  وپیش بینی تعداد مهمان ها، هرروزدلهره آور می شد و وآمار مهمانها روز به روز زیاد تر و مواد اولبه پخت غذا هم زیاد تر!

۱۲-هزینه برگزاری مراسم،نخست برای حدود ۳۰۰ مهمان،حدود ۴۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال وسپس برای ۵۰۰ مهمان، حدود ۶۰۰/۰۰۰/۰۰۰ریال در خوش یبنانه ترین حالت  تخمین زده شد.

۱۳-منابع مالی برگزاری یاد واره،مثل ۷دوره پیشین،صفر بود وامید به برگزاری با شکوه مراسم،بیست!

۱۴- قول کمک اعضای هیات مدیره موسسه مثل همیشه امید آفرین بود ،اما به این نتیجه رسیذیم که تنهابا تکیه بر کمک اعضا وامید،نمی شود برای این مراسم بزرگ گام بر داشت،بنابراین تصمیم  این شد که برای جبران کسری،فراخوان بدهیم.مشارکت هم ولایتی ها در فرخوان عالی بود(درود بر همت وغیرت اسمرودی ها وعزیزانی که از بوزناب ،ارسون وسوران در فراخوان کمک شرکت کردند.)

۱۵-تقریبا ۴۰ میلیون تومان توسط اعضای دائم واعضای مرتبط با هیات مدیره موسسه خیریه شهدای اسمرود وحدوذ ۱۸ میلیون تومان هم توسط سایر دوستان  وبا همت عالی پرذاخت شد که جای قدر دانی از همگان است.

۱۶-پاسخ به یک سوال احتمالی همینجا ضروری است:

آیا موسسه خیریه شهدای اسمرود یرای برگزاری یادواره شهدا، منبع در آمدی دارد ویا از جایی کمک مالی دریافت

می کند؟

عرض می شود:

متاسفانه، علیرغم حدود یک دهه تلاش موسسه برای تامین منابع مالی، تاکنون دراین زمینه هیچ توفیقی نداشتیم،جز پرداخت حق عضویت توسط  افرادمحدود ،که بیشتر آن هم توسط اعضای هیات مدیره پرداخت شده  وجند سال پیش هم حاج منصور فرخوان دادند ؛دوستانی که می خواهند حق عضویتشان را پس بگیرند،شماره حساب بدهند تا باز پس داده شود.بنابر این،موسسه هیچ منبع مالی ندارد واز هیچ جایی هم پشتیبانی نمی شود(البته این افخار نیست ونفص کار ماست ،چرا که بیشتر اینگونه موسسات پشتیبان های خیّر ویا حمایت کننده هایی دارند که در چنین رویدادهای فرهنگی یار ویاورشان هستند.)

۱۷-با توجه به توضیحات بالا،یاد آوری می شود:

هزینه های برگزاری ۷دوره قبلی یاد واره شهدا فقط از طرف اعضای دائمی و اعضای مرتبط با هیات مدیره تامین شده که این دوره نیز حدود ۴۰ میلیون از حدود ۵۸ میلیون مبلغ جمع آوری شده را عهده دار یودند که همه به تفکیک درفهرست کمکها آمده است.

۱۸-پس از فراخوان کمک وانتشارفهرست کمکها،هم ولایتی عزیزی پیام داده بود که:

فهرست کمکها را اعلام نمی کردید،بهتر بود! نوشتیم:

اتفاقا برای روشن شدن منبع مالی وشفافیت قضایا،با توجه به برگزاری ۷ بادواره قبلی،امسال به دلیل تعداد زیاد مهمان ها،لازم بود همگان ذر جریان منابع تامین وهزینه های  برگزاری ۸ یادواره یاشند.البته این پیشناد دهنده عزیز وظیفه شان همیشه پیشنهاد است وتاکنون هیچ کمکی برای هیچ مناسبتی در اسمرود نداشته و امسال هم از نعمت حضورش در مراسم محروم یودیم!

۱۹-توضیح یک نکته لازم است که ما تجربه پذیرایی از حدود بیش از ۵۰۰ مهمان در اسمرود را داشتیم.اواخر دهه ۶۰ الی۸۰  مرحوم  پدر،در سالگرد شهادت شهید صیقت، با دعوت از تمام روستاهای همجوار،که عموما ساکن بودند، اطعام مهمانها بدون دغدغه خاطر انجام می شد. چون عموما سر ریز جمعیت در خانه ما وگاهی هم در خانه همسایه ها اسکان واطعام می شدند.

۲۰-هماهنگی  وتلاش  از راه دوریک ماهه اعضای هیات مدیره  کارگشا نبود وقراربه حضور برخی اعضا،جند روز زودتر از برگزاری مراسم در خلخال شد،تااز نزدیک کارهای عقب مانده را پی گیر باشند.در مدت حضور در خلخال،۳جلسه کاری در خلخال با حضور هم

ولایتی های مستقر در خلخال برگزارشد که خیلی هم راهگشا وکارساز بود.

۲۱-مهمترین دغدغه، وضعیت نابه سامان مسجد ،آشفتگی،کثیف بودن محیط واشغال فضا با لوازم اضافی بود که با واسطه به چند نفر ساکن اسمرود وخلخال سپردیم واستقبال نشد که نشد!!عاقبت، آقا ذوافقار قبول کرد دوکارگر از خلخال ببرد و… بالا خره به آقا سلمان هم متوسل شدیم وقبول کرد وهمان شب عازم اسمرود شد و وبایاری خانواده وبستگان وکمک خانواده آقابهاءلدین، طی دوروز،مسجد را سر وسامانی دادند وآراستند.خداونداجر وسلامتی به همشان بدهد.

۲۲-برای ارزیابی امکانات  وآماده سازی مسجد ،حاج منصور وآقا فرامرز هم دوباره با هیاتی عازم اسمرود شدند که با کار جهادی،کارهای قبلی را تکمیل وفضای نشیمنی هم در کفشداری  آماده کرده بودند.

۲۳-همزمان با این اقذامات،خرید وآماده سازی ملزومات ناهار، یافتن آشپز،تهیه ظروف اضافی،شستن وآماده سازی ظروف مسجد و… هم در دستور کار بود که در این مرحله،تلاش آقایان بهاء الدین،سلمان،نورالدین،بیوک وحضور حاج رحمان با وانت کارگشا بود.

۲۴-آماده سازی جلوی مسجد ودرو علفها ی هرز که شبانه با همت آقایان ستاری انجام شد،فضای جدیدی را یرای نشستن افراد مهیا کرد،که جای سپاس از این عزیزان  هم هست.

۲۵-پای کار بودن اکثریت اسمرودی ها وهمراهی وهمگامی در برگزای مراسم در روز ۱۵ خرداد ستودنی بود.همه احساس تکلیف

می کردند وبه هر کسی هم پیشنهاذ کار می شد، با کمال میل قبول می کرد.بر خلاف ذوره های قبل که معمولا  در کنار روستا گردی وطبیعت گردی،درست ساعت شروع مراسم،همچون مهمان در مسجد حاضر می شدند، البته شاید تقصیر ما برگزار کنندگان هم بود که تقسیم کار نمی شد و یادرخواستی نبود تا اجابت شود!

۲۶-با این توضیحات وتوصیفات،یاد واره هشتم نیز یا نگرش جدید برای افزودن شهدای روستاهای همجوار،آبرومندانه وخوب برگزار شد،اما حتما نقصها وایراداتی هم داشت ،که ذات برنامه های این چنینی است؛بخصوص که نیود اسمرودیها در روستا ودوری مسافت،برخی ناهماهنگی ها ونواقصی را متوجه یاد واره کرده بود،که همه ختم به خیر شد.

۲۷-هیچ نشست وبرخاست وهیچ محفل ومجلسی، آن هم یاحضور حدود ۴۵۰ مهمان در روستای بدون امکانات،خالی از حاشیه نیست.ختم کلام را با اشاره به چند حاشیه  در طول برنامه ریزی،تشکبل جلسات،هماهنگی امور،طی مسیر،حضور در اسمرود ووساعات برگزاری یادواره اختصاص می دهم.

۲۸-در نخستین جلسه،برای تهیه غذا،یکی از دوستان گفت:فوقش دوتا گوسفند می گیریم وآبگوشت می دهیم؛معلوم شد قیمت دوگوسفندِ پر گوشت،کمتر از ۳۰ میلیون نیست!

۲۹-پی گیری وهماهنگی کارهای مقدماتی یاد واره در تهران، بخصوص محتوا وچاپ بنر، که آقا رسول ومن ذرگیرش بودیم وآقا رسول ،رسول ونماینده وسخنگو،گاهی آقا رسول را تا مرز عصبانیت پیش می برد و بعد دوباره از ساعت سه ونیم صبح با همان شدت وحدت پی گیر کار می شد!الان هم خدا قوت نیاز دارد،آقارسول.

۳۰-جلسه دوم در مرز میان خانه آقا یوسف وآقا رسول، در پارکی برگزار شد.آقا رسول که در سفر خبردار شد، می گفت:حالا بدون اطلاع  وپاسپورت،در حوزه استحفاظی ما جلسه برگزار می کنید!

۳۱-مدت حضور در خلخال،چند روز من مهمان داشتم وبهانه ای بود که از زیر کار در بروم وبیشتر کارها را حاج منصور،آقا فرامرز وآقا رحمان،با دوستان مستقر در خلخال پی گیر می شدند ومن هم دوروز مانده به برگزاری مراسم، به جمعشان پیوستم.

۳۲-روز عزیمت به اسمرود،از سه راه گورانسرا تا دوراهی ارسون،گویی ماشینی مارا تعقیب می کرد،من سرعتم رل کم می کردم تا اگر عجله دارد،رد شوذ،اما هرگز…!بالاخره دوراه ارسین نگه داشتیم تا عکس یادواره ومسیریاب بزنیم ،که این بنده خدا هم نگه داشت؛پیاده شدیم ودیدیم آفای آزمون،پسر آقا عالم است وچقدر درمسیر کمک کرد تا پوسترها ومسیر یاب هارا بر درخت وسنگ وسخره بزنیم.

۳۳-روز برگزاری مراسم،مثل همه کارها،همکاری اسمرودی ها برای پارک نکردن ماشینها در جلوی مسجد،قابل تقدیر بود.

۳۴- از حواشی جالب وعجیب روز باد واره،دومورد خاص برای من اتفاق افتاد که شنیدش خالی از لطف نیست:

الف: وقتی برای اجرای برنامه  پشت تریبون رفتم، در کمال ناباوری، متوجه شدم اصل یاد داشتهایم را داخل ماشین ،در قبیر صاندیق
جا گذاشته ام و نوشته های چرکنویس را آورده ام!!، یعنی تمام برنامه ها، داشته ها ویاددشتهایم به هم ریخت وبا دردسر، توانستم سرفصل برنامه ها ومطالب را که برای میان برنامه آماده کرده بودم، از لابه لای یاد داشتهای پراکنده چرکنویس پیدا کنم.

با ماجرای پیش آمده، اجرای سختی برایم بود،چون چار چوب کلی برنا مه هایم را که به ترتیب تنظیم کرده بودم،همراه نداشتم ومطالب را باید بین صحبتها وشعر خوانی تنظیم وآماده می کردم.من از اجرا راضی نبودم،حتما برخی از شما هم راضی نشدید ومی ماند رضایت خدا…!

ب-پس از ارائه گزارش حاج منصور،وقتی از زمین بلند شدم تا ایشان را بدرقه کنم،چنان آرنج آقای انام پور به چانه ام خورد که لب

بالایی ام از داخل باد کرده بود ودر صدد دریافت دیه بودم که یادم افتاد کارهای سنگین یاد واره وهزینه ها ی سنگینش هنوز بر دوشش سنگینی می کند واز خیرش گذشتم!

۳۵-با انصراف حاج رحمان در دقیقه ۹۰ برای بیان چند خاطره،برنامه معرفی کتاب ایشان هم عملی نشد.آقا رحمان نظرش به خاطره گویی توسط آقای مصطفی زاده بود که به دلیل برنامه شعرخوانی این جانباز عزیز،این برنامه اجرایی نشد.

۳۶-به دلیل طولانی شدن سخنرانی فرماندار وشعر خوانی آقای مصطفی زاده،وحفظ حرمت مهمانها،برنامه قرائت وصیتنامه وگزیده زندگی نامه شهدا که قرار بود آقا ذوالفقار اجرا کنند،عملی نشد؛البته آقا ذوالفقار هم انصافا خوب ومختصر ومفید کار را تنظیم کرده بودند که در ایتا هم گذاشته بودنذ.

۳۷-پایان بخش مراسم ، سهم حاج آقا ستاری بود که به یقین چارجوب کلی برای سخنرانیآماده کرده یودند که با کمبود وقت،ناچار به  گزیده گویی شدند و خوب هم سخنرانیرا جمع بندی کردند،خداوند حفظشان کند،که زینت بخش محافل ومجالس ما هستند وباعث افتخار.

۳۸- پس از پایان مراسم، حاج آقا محمد فاضل ستاری پیشنهاد ساخت کلیپ برای یاد واره  های بعدی را داده بودند که  فکر خیلی خوبی است وفرصت مناسبی هست که یک جار چوب کلی برای ساخت این کلیپ،با بهره گبری از عناصر بومی،محلی،موسیقی مناسب متن،تصویر ویا فیلم از شهدا،یه تصویر کشیدن محل زندگی ومزار شهدا،گفتگوهای کوتاه ذر باره شهدا و…مقدمات یک کار ارزنده هنری را آغاز کرد.به نظرم لازم است برای تحقق این ایده،طی یک جلسه، چار چوب کار مشخص وسپس کا را به یک کاردان سپرد.

پیشنهاد من این است که پس از تعیین وتامین چارچوب وملزومات کار،طی یک فراخوان از نیروهای جوان وعلاقمند به کار اسمرود دعوت به همکاری وساخت کلیپ شود ودر صورت عدم رضایت از کار،از بیرون از مجموعه هم دعوت به مشارکت شود.موسسه خیریه شهدای اسمرود هم می تواند ذر قالب مسابقه،یه نفر برگزیده،جایزه ساخت کلیپ را اهد کند.در این مورد باید جداگانه بحث وبرنامه ریزی شود.از پیشنهاد خوب حاج آقا ستاری استقبال می کنیم واز ایشان سپاسگزاریم.

۳۹-در فرصت مناسب نظرات مطرح شده در سایر فضاهای مجازی، همراه با عکسهای جامانده از مراسم،تقدیم  حضور خواهد شد.

۴۰-می خواستم به سهم خودم از نقش برخی افراد در  برگزاری یادواره،به نام سپاسگزاری کنم که احساس کردم سپاسگزاری از همه اسمرودی های حاضر در مراسم گویا تر از  نام بردن از برخی عزیزان است.خدا قوت به همه شما یزگواران وسپاس از همه دوستان مهمان از روستا های دیگر،که در سایت وفضاهای مجازی همراه ومشوق مجموعه در برگزاری عزتمندانه مراسم بودند.

*اگر مشکل وایرادی در متن دیدید،ببخشید ،که هنر کردم وطی چند روز متن را تایپ کردم وفعلا فرصت  اقرار واصلاح اشتباه نیست!!

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>