سخن هفته
راه خاکی >>>>>>>> روش هر پیغمبر بعدی،ساده کردن عقاید ومحو اوهام وبرگرداندن افکار واعمال مردم بصورت خالص وفطری اولیه است. راه انبیاء پرواز مستقیم است،راه ما راه خاکی است وپر از موانع،و چه بسا به خطرات هم بر بخوریم،ولی می خواهیم این راه را طی کنیم،اگر چه در زمان طولانی و با زحمت زیاد. >>>>>>>>>>>>>>>>>> منبع:راه طی شده/ مرحوم مهندس مهدی بازرگان
آمار سایت
افراد آنلاین : 2
<==================> تعداد نوشته ها : 618
<==================> بازدید امروز : 684
<==================> بازدید دیروز : 607
<==================> بازدید این هفته : 2955
<==================> بازدید این ماه : 9895
<==================> بازدید کل : 755433
<==================>
بایگانی

…وحالا ورزش

کازان؛ ایرانی در دل روسیه    

♈️بازی دوم تیم فوتبال ایران مقابل اسپانیا، درشهر تاریخی کازان در کنار رودخانه عظیم ولگا و کاما هست.شهری که زمانی هم استانداران ایرانی حاکم آن بودند و زمانی وزیر صاحب نام ایرانی صاحب کتاب سیاست نامه*، به استاندار ایرانی آن شهر دستور داد که حقوق اقلیت های غیر مسلمان آن شهر را رعایت و به آبادانی آن همت کند. به دوستانی که به عنوان تماشاگر به کازان سفر می کنند، توصیه کنید که از موزه تاریخی کازان  بازدید کنند و اولین چاپ کتاب گلستان سعدی علیه الرحمه را که به سال هزار و نه صد و هفده در کازان چاپ شده به همراه بسیاری از آثار با ارزش دیگر بینند.

♈️در زبان تاتاری که شاخه ای از زبان ترکی دسته بندی شده است، بیش از سه هزار کلمه فارسی وجود دارد. به تماشگران ایرانی توصیه کنید در اطراف کازان به دیدن روستای عرقچین بروند، آنجا ایلدار- مسلمان خوش فکر تاتار معبدی با الهام از اشعار حافظ شیرازی ساخته که جنگ هفتاد و دو ملت را تمام کند. این بنا هم مسجد هست، هم کلیسا، هم کنیسه یهود هم برای بوداییان، هم هندیان، خلاصه برای تمام ادیان با سمبل عبادتگاه آنها، اما زیر یک سقف.

♈️این بنا را ایلدار به تمام انسان وقف کرده است. تاتارها مردمی ثروتمند و با فرهنگ و شمالی ترین مسلمانان روی زمین هستند. تفکرات اصلاح طلبانه و برداشت های مترقیانه از اسلام ، در اوایل قرن بیستم از طرف علمای مسلمان همین شهر در جهان اسلام مطرح شد و بعد ها تااستانبول وتبریز و تهران و قاهره ودمشق ان روزها راه پیدا کرد.

♈️این شهر به دلیل حضور سردار آزمون در تیم روبین کازان و هزاران دانشجوی ایرانی مقیم کازان و کنسولگری ایران در آن شهر ، اصلا با ایرانیان بیگانه نیست. جالب اینکه اسم ر ئیس جمهور این منطقه هم رستم است .

*پی نوشت:

سیاست‌نامه یا سیرالملوک، کتابی است به زبان فارسی، در آیین فرمان روایی و کشورداری و اخلاق و سیاست پادشاهان پیشین، نوشتهٔ خواجه نظام‌الملک طوسی. این کتاب از آثار مهم نثر فارسی در قرن پنجم هجری است. سبک نگارش کتاب ساده و روشن و خالی از تصنع و تکلف است، و از شاهکارهای زبان فارسی به‌شمار می‌آید. محتوای این کتاب به فره ایزدی، سیاست‌مداری و محافظه‌کاری به عنوان راهکار و تدبیر امور باور دارد.

نظام‌الملک نگارش کتاب را به فرمان ملکشاه سلجوقی آغاز کرد و در دورهٔ سلطنت محمد بن ملکشاه (۴۹۲–۵۱۱) به پایان رسانید. (هیوبرت دارک ـ مصحح سیاست نامه ـ در مقدمه اش بر این کتاب (ص ۲۴–۲۵)، سال نگارش نیمه اول آن را ۴۷۹ هجری و سال نگارش نیمه دوم آن را ۴۸۴ هجری دانسته‌است). قطعه‌های گوناگون کتاب که از منابع مختلف گردآوری شده، شامل اندرزهای نویسنده، منقولات از قرآن و احادیث و گفته‌های مشاهیر، حکایت‌هایی در بارهٔ شاهان و وزیران و امیران است، و برخی حکایت‌های بلند آن دارای مکررات و حشو و زوائد است.

سیاست‌نامه در سال ۱۸۹۱ به همت شارل شفر به زبان فرانسه ترجمه و در پاریس منتشر شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

دانش آموختگان اسمرود