سخن هفته
؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛> دانا! ؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛> من از همه معاصرانم داناتر هستم زیرا تنها خود می دانم که چیزی نمی دانم! ؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛> تا بدانجا رسید دانش من// که بدانم همی که نادانم// .......با یزید بسطامی ؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛> منبع: نوح هزار طوفان// دکتر محمد ابراهیم باستانی پاریزی ؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛>
آمار سایت
افراد آنلاین : 5
<==================> تعداد نوشته ها : 746
<==================> بازدید امروز : 541
<==================> بازدید دیروز : 1046
<==================> بازدید این هفته : 4845
<==================> بازدید این ماه : 22621
<==================> بازدید کل : 989934
<==================>
بایگانی

گزارش…

گزارش رونمائی از یک کتاب

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

مهران سهرابی اسمرود                                              

==========================================

 اشاره:آنچه به اتفاق می خوانیم،گزارش رونمایی از کتاب

“جرم شناسی فرا ملی؛به سوی جرم شناسی جنایات بین المللی”

است که به کوشش حمید رضا نیکوکار تهیه وتدوین،وبا دیبا چه ای به قلم

دکترحسین نجفی ابرند آبادی،در اختیار دوستداران کتاب قرار گرفته است.

توضیح اینکه فصل سیزدهم این کتاب،با عنوان”رسیدگی به جنایات بین المللی:

به سوی مدلی مفهومی از پاسخگویی وعدالت”نوشته”جنیفر بالینت” توسط

آقای مهران سهرابی اسمرود ترجمه شده است که برای ایشان وهمه پژوهشگران

ودست اندر کاران تدوین کتاب،آرزوی توفیق داریم.

==========================================

مراسم رونمایی از کتاب “جرم شناسی فرا ملی؛به سوی جرم شناسی جنایات بین المللی”امروز در تالار ابوریحان دانشکده ادبیات فارسی دانشگاه خوارزمی با حضور استاد الاساتید جناب اقای دکتر علی حسین نجفی ابرند ابادی،اقای دکتر فیض،جناب  اقای دکتر اقایی جنت مکان،اقای دکتر غلاملو(نماینده مترجمین)  و برخی از مترجمین محترم با اجرای گرم ،صمیمی و هنرورانه جناب اقای دکتر قورچی بیگی برگزار شد.

پس از عرض خیر مقدم توسط میزبان جلسه جناب اقای دکتر قورچی بیگی ،سخنرانی جناب اقای دکتر اقایی جنت مکان شروع گردید ایشان شمه ای تقریبا مفصل از علت شناختی جنایات بین المللی بیان کرده و با اشاره به جمله تاریخی  خانم پروفسور هانا ارنت  در خصوص محاکمه ایشمن، مبنی بر اینکه” تفکر ایشمن” باید محاکمه شود نه خود ایشمن ها مطالبی را به سمع و نظر حضار رساندند.

در ادامه  مراسم ،جناب اقای دکتر قورچی بیگی، با اشاره  به اعتذار استاد غلامی درخصوص عدم امکان حضور در نشست، به اخلاق حاکم بر جرم شناسی جنایات بین المللی پرداخته و  مطالب فوق العاده ارزشمندی را مطرح فرمودند و اضافه نمودند امروزه دانش جرم شناسی، تحلیل علت شناختی خود از جرایم ملی و محلی را  به تحلیل  جرایم وجنایات بین المللی رسانده است و جرم شناس نمیتواند در خصوص تحلیل جرایم ارتکابی جنایات بین المللی بی تفاوت باشد و ترجمه کتاب رونمایی شده را در همین راستا ارزیابی فرمودند.

سپس در ادامه جناب اقای حمید رضا نیکوکار-که حقیقتا زحمات طاقت فرسایی را در فرایند تدوین و ترجمه کتاب متقبل شده بودند-پشت تریبون  قرار گرفته و با ذکر دلنوشته تنی چند ار قربانیان جنایات جنگی، از روزها و شبهای سخت ترجمه کتاب و  مساعدتهای مستمر استاد نجفی ابرند ابادی گفتند.

در ادامه جناب اقای دکتر غلاملو نماینده مترجمین به ایراد سخنرانی کوتاه پرداختند و ضمن اشاره به دیدگاه مخالفین و موافقین ترجمه اثار خارجی در حوزه جرم شناسی ،به بیان محسنات ترجمه در حصول تبادل فکری و تعامل بین دانشگاهی و مجامع علمی پرداختند.

نکته جالب و قابل تامل مراسم، سخنرانی پر مغز ونغز استاد فیض بود.ایشان ضمن تشویق محققین جوان به لزوم پرداختن به ترجمه از حس اعتماد به نفس و لزوم” بازگشت به خویشتن” را در پرتو توجه به ذخایر غنی ادبی ، فقهی و تاریخی خاطر نشان کردند و ادامه دادند که امروزه فرانسویها به ترجمه اثار فقهی فقهای معظم  ما (مثل شرایع محقق حلی)و اثار ادبی (مقالات شمس تبریزی)و  اثار فلسفی (رساله الحشر ملاصدرا)میپردازند و این نشان تعامل و تبادل فکری و فرهنگی است که باید ادامه یابد.

در پایان رونمایی،  استاد نجفی ابرند ابادی ضمن تشکر از همه مترجمین و تفقد و تشکر از والده محترمه جناب اقای نیکوکار -که در مراسم حضورداشتند -مطالبی را در ارج نهادن به کار مترجمین و سختی های کار ترجمه بیان فرموندند و خانم ها دکتر رضوانی و دکتر اعظم مهدوی رونمایی را انجام داده و به هریک از مترجمین حاضر در جلسه به رسم یادبود ،لوح قدردانی اعطا شد.

==========================================

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>