سخن هفته
ازدروغ تا حقیقت! ^^^^^^^^^^ ^^^^^^^^^^ گویند روزی عبدالله امیر انتظام-ریاست کل شرکت نفت ایران به محمد رضا شاه گفته بود: شما زمان پدر مرادیده اید،روزگار مرا هم که می بینید مردم امروز راحت هستند،یا آن روز راحت بودند؟ انتظام گفته بود: یک فرق کوچک در میان هست؛پدر شما دروغ را نمی توانست تحمل کند وشما حقیقت را نمی توانید تحمل کنید! و همین حرف کافی بودکه انتظام را از ریاستش کنار بگذارند. البته می گویند: همین حرف،بعد از انقلاب اسلامی،موجب نجات انتظام از گرفتاری های تحکیم سلطنت وتثبیت دیکتاتوری هم شده بود! ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ منبع:هزارستان/دکتر محمد ابراهیم باستانی پاریزی ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
آمار سایت
افراد آنلاین : 2
<==================> تعداد نوشته ها : 646
<==================> بازدید امروز : 196
<==================> بازدید دیروز : 517
<==================> بازدید این هفته : 3328
<==================> بازدید این ماه : 10998
<==================> بازدید کل : 819371
<==================>
بایگانی

…دونگاه

اشاره:فضای رسانه ای در چند روز اخیر،تحت تاثیرماجرای قتل آتنا اصلانی

است.به درخواست گروهی از همشریان خلخالی در فضای مجازی،در مورد

تحلیل روانشناختی این اتفاق،آقای دکتر فزامرز سهرابی اسمرود

،توضیح مختصر ومفیدی در

پاسخ به این درخواست نوشته اند که به اتفاق خواهیم خواند.

همچنین یاد داشتی هم آقای مهران سهرابی اسمرود

ارسال کرده اند که در ادامه می خوانیم:

=========================================

تحلیل روانشناختی وحقوقی یک قتل

 

 

=========================================

بهره کشی جنسی

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

دکتر فرامرز سهرابی اسمرود

استاد روانشناسی بالینی دانشگاه علامه طباطبائی

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

با سلام بر دوستان عزیز، با اظهار تاسف از رویداد تلخ  در مورد آتنا، تحلیل روان شناختی مساله بسیار طولانی است که خارج از حوصله دوستان و  و نیز فرصت و بضاعت اندک اینجانب است. بنابراین، به اختصار عرض میکنم که مشکل قاتل آتنا باید به لحاظ علمی، پس از مصاحبه و ارزیابی روانشناختی بصورت دقیق تشخیص داده شود. اما با توجه به ماهیت فاجعه و نیز پیشینه موجود در در آسیب شناسی روانی این افراد، و بر اساس تجربه حرفه ای و شم بالینی اینجانب، فرضیه اساسی در تشخیص ایشان، نابهنجاری یا اختلال جنسی، تحت عنوان  Pedophilic Disorder  است.  افراد مبتلا به این اختلال با توجه به زشتی و غیرمجاز بودن رفتارشان که باید مطابق میل جنسی خود با کودکان عمل کنند، بندرت برای درمان مراجعه میکنند  و بهمین دلیل ناشناخته می مانند و متاسفانه موقعی موضوع آشکار میشود که دیر شده است.

این افراد بیماران روانی هستند که جاذبه جنسی طبیعی خود را از بزرگسال جنس مخالف به کودکان کم سن و سال منتقل میکنند. علت های متفاوتی برای این اختلال وجود دارد (مانند: عوامل ژنتیکی، هورمونی، در تعامل با تاثیرات شناختی، فرهنگی و موقعیتی و…). از لحاظ روان شناختی یکی از تبیین های علمی در سبب شناسی این بیماری موضوع “چرخه قربانی- به- بهره کش” است  و فرض بر این است که احتمالا اینگونه خلافکاران جنسی زمانی در کودکی مورد بهره کشی قرار گرفته اند ( عزیزانی که فیلم مصاحبه فردی بنام “بیجه ” را که سالها پیش در اطراف تهران، پس از تجاوز، ۱۳ کودک را کشته بود، دیده باشند، ایشان نیز اقرار کرده بود که قبلا در کودکی خودش قربانی بوده است).

در صورت تشخیص این بیماران، علاوه بر روان درمانی، و دارو درمانی،درمان هورمونی و اختگی جراحی و یا اختگی شیمیایی نیز در کشورهای مثل امریکا رایج است. به لحاظ حقوقی، ودر صورت اثبات جرم نیز شدید ترین تنبیه (Capital punishment) در همه جای دنیا برای این عمل وجود دارد  .  امیدواریم با هشیاری و پیشگیری شاهد این گونه رویدادهای تاسف بار نباشیم.

با آرزوی توفیق برای دوستان و به امید تحلیل رویدادهای مثبت

———————————————————————————–

ما را چه شده است؟

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

مهران سهرابی اسمرود

دانشجوی دکترای حقوق کیفری وجزا

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

واقعا در جامعه عجیبی زندگی میکنیم…
پرونده ای تشکیل شده است اتهامی به یک نفر منتسب گردیده است هنوز علل ، عوامل و انگیزه های این جنایت، برای مقامات محترم قضایی هم دقیقا مشخص نیست.عده ای از مردم شریف محل کشف جسد متوفاه (طبق تصاویر ویدویی ارسال شده)در مقابل منزل و محل زندگی متهم بازداشتی جمع شده و کلهم اجمعین با دادن شعار “بی شرف و…”خواستار مجازات متهم میشوند!(پوزش عین کلمه را بکار بردم)

البته سوء تفاهم نشود حقیر خدای ناکرده قصد زیر سوال بردن شهروندان محترم پارس اباد نداشته و ندارم شاید اگر همین جنایت در شهر محل سکونت من یا هر شهر دیگری اتفاق می افتاد تقریبا همین عکس العمل رخ میداد بگذاریم و بگذریم….

به عنوان یک دانشجوی حقوق از نحوه رفتار و عکس العمل انها در مورد یک کیس قضایی و نحوه مجازات خواهی انها گله مندم و این قبیل رفتارها را حقیقتا قابل تامل و تفکر میدانم….ما را چه شده است؟

از طرف دیگر صد البته حقیر طرفدار این “متهم”و در صورت اثبات اتهام ایشان، خواستار عفو و بلا مجازات ماندن ایشان نیستم واقعا از قتل این دخترک معصوم از دیروز بسیار متاثر شده ام هر چند خود نیز از دلایل و انگیزه های ان بی اطلاعم.

در کشوری زندگی میکنیم که اصل ۳۹ ق.ا تعرض به متهم و مجرم را “به هر صورت که باشد”ممنوع و مستوجب مجازات”میداند مقرره ای پیش رفته تر از این؟تابع دینی هستیم که حرمت مومن را بالاتر از حرم کعبه میداند اموزه ای بالاتر از این؟چرا دفع فاسد به افسد میکنیم؟ما را چه شده است؟

دوستانی که به زبان ترکی اشنایی دارند و کلیپ را دیدند خوب متوجه میشوند که دادستان محترم پارس اباد چطور با وقار تمام مردم را به ارامش دعوت میکند؟بلافاصله مردم فریاد میزنند:”سنگسار سنگسار…”!سنگسار برای چی؟برای قتل؟ثابت شده؟برای زنای به عنف؟اثبات شده؟سنگسار برای کدام اتهام و کدام جرم؟!

نکند اتهام برای مردم اثبات شده مقامات قضایی از ان بی خبرند؟!نکنیم این کارها را…به این حرکات عجولانه و قانون شکنانه “افکار عمومی”گفته نمیشود!افکار عمومی مولفه هایی دارد که در این مقال مجال پرداختن به ان نیست…

حقیر طرفدار این متهم نیستم اما از لحاظ حقوقی می پرسم ایا صرف کشف جنازه دخترک معصوم از حیاط ان متهم دلیل استناد قتل یا سایر جرایم به ان متهم بازداشتی و مالا گردهم ایی مردم مقابل منزل او ودادن شعار….هست؟!

هر چند به تجربه میدانم ۹۸ درصد مجرم همین متهم بازداشتی خواهد بود اما هنوز یقین نداریم و این یقین هم باید برای قاضی پرونده ایجاد می شود نه من شهروند…

اگر به فرض محال بعدا به هر دلیلی اثبات شود متهم بازداشتی فعلی در واقع بیگناه بوده شعار دهندگان چه جوابی در مقابل ابروی رفته این فرد خواهند داد؟به قول شاعر

کاین اب رفته باز نیاید به جوی خویش…صایب

به مقامات قضایی، به قانون ،به پلیس اعتماد کنیم کظم غیظ داشته باشیم اجازه دهیم مقامات قضایی کار خود را انجام دهند.و در صورت اثبات اتهام هم باز طبق قانون مجازات قانونی در حق محکوم علیه اجرا گردد(هر کسی که میخواهد باشد).
———————————————————————

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

دانش آموختگان اسمرود