سخن هفته
راه خاکی >>>>>>>> روش هر پیغمبر بعدی،ساده کردن عقاید ومحو اوهام وبرگرداندن افکار واعمال مردم بصورت خالص وفطری اولیه است. راه انبیاء پرواز مستقیم است،راه ما راه خاکی است وپر از موانع،و چه بسا به خطرات هم بر بخوریم،ولی می خواهیم این راه را طی کنیم،اگر چه در زمان طولانی و با زحمت زیاد. >>>>>>>>>>>>>>>>>> منبع:راه طی شده/ مرحوم مهندس مهدی بازرگان
آمار سایت
افراد آنلاین : 1
<==================> تعداد نوشته ها : 619
<==================> بازدید امروز : 400
<==================> بازدید دیروز : 608
<==================> بازدید این هفته : 2770
<==================> بازدید این ماه : 14124
<==================> بازدید کل : 759662
<==================>
بایگانی

درحدیث دیگران

تمام کنید بازی من خوبم وتو بدی را

———————————————————————————————————

سارا مسعودی*

———————————————————————————————————

در طول دو سه هفته ی اخیر واتفاقات مختلف برجسته شده از بنر استادیوم تا توهین به رئیس جمهور آن چه مرا به شدت آزرده خاطر نموده است استدلال های توجیه گونه ی دوستان عزیز ما در رابطه با یادآوری رفتارهای زشت رقیب در سال های گذشته و توجیه گری های از این قسم است. که یادتان رفت یک زمانی این طور توهین کردید این طور مسخره کردید و…

 

به نظرم بیاییم برای یک بار که شده تکلیفمان را با خودمان روشن کنیم ما سیاست غربی می خواهیم و یا اسلامی. اگر اسلامیست باید توجه کنیم که از نگاه علامه طباطبایی جامعه بدون اخلاق سست و بی بنیاد است. از سوی دیگر توجه کنیم که حتی در صورت دغل و فریب جریان مقابلمان ما در جامعه ی اسلامی نباید مقابله به مثل کنیم. برای اثبات این حرف کافیست صحبت حضرت علی علیه السلام را مرور کنیم که می فرمایند:

 

“معاویه از من سیاستمدارتر نیست، امّا معاویه حیله گر و جنایتکار است، اگر نیرنگ ناپسند نبود من زیرکترین افراد بودم، ولی هر نیرنگی گناه، و هر گناهی نوعی کفر و انکار است” البته این به معنی نفی انتقادات دلسوزانه نیست.

از سوی دیگر باید در سخنان درستمان هم به ظرفیت جامعه توجه کنیم. همان طور که در حدیثی از امام صادق علیه السلام توصیه گشته است که حرفی نزنیم که عقل مردم نتواند بپذیرد.

 

اصلا همه ی اینها به کنار جامعه ی ما بخصوص در این دوهفته آن قدر ملتهب است که به قول رهبر انقلاب “سرگرم شدن به مناقشات اجتماعی,بیهوده ,تهدید است. درگیری های داخلی تهدید است. بی اعتمادی به نظام ومسئولین تهدید است. به نظر من ما بیشتر اسیر خواهش ها و نفسیات شده ایم و فقط دو طرف ماجرا درگیر تهییج و شلیک های روانی مداوم به یکدیگر بدون در نظر گرفتن اولویت ها و ظرفیت تحمل مردم هستند.

 

آیا غیر این است که امیر المومنین در خطبه ی ۲۰۶ نهج البلاغه بیان می کنند که باید با استدلال عقلی صحبت کنیم. راستش را بخواهید فضای تهییجی و دعوای دو طرفه چیزی جز کاهش توان و همت دو طرفه برای ساخت کشور نیست و این دعواها ما را ار دشمن اصلیمان غافل می کند. مطالبه گر پایان بازی من خوبم تو بدی باشیم.

———————————————————————————————————

*دانشجوی دکتری مدیریت رسانه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

دانش آموختگان اسمرود