سخن هفته
طلبگی به روایت دکترعلی شریعتی <==================> برخلاف امروز، كه براي منبر رفتن و لباس علم دين پوشيدن و مقام تبليغ مذهب را احراز كردن، شرط اصلي يا سكوت مطلق (بي ناطق بودن!) است و يا صوت خوش و اگر كسي قدرت علمي آن را داشته باشد كه به كتب حديث و سيره و تاريخ و اسناد و منابع علمي مراجعه كند يك دانشمند محسوب ميشود، در گذشته، حتي نقل حديث، احتياج به جواز رسمي از مقام ممتاز و مرجع علمي داشت و كسي حق نداشت، تنها با مراجعه به كتب حديث حتي كتب معتبري چون "اصول كافي" كه يكي از منابع چهارگانة علمي در شيعه است، حديثي را انتخاب نمايد و به صورت كتبي يا شفاهي نقل كند! زيرا، چنانكه گفتم، مالك اعتبار يك حديث در فرهنگ شيعه، اعتبار كتاب يا نويسنده هایي كه آن را نقل كرده نيست، بلكه سلسلة روايت و اعتبار اسناد آن است. از اين نظر، اساتيد بزرگ حوزه كه خود مقام رسمي علمي در علم روايت و درايت و رجال به شمار مي آمدند و شخصيت علمي و تحقيقي ممتازي در علم الحديث داشتند براي كساني كه مراحل درسي را طي كرده و از نظر فكري و نيز اخلاقي و تقواي ديني و علمي و قدرت استنباط و انتخاب و تشخيص، در مكتب استاد آزمايش شده و شايستگي خود را به اثبات ً رسانده بودند، رسما شهادتنامه هایي صادر ميكردند و در آن، مقام علمي، فضائل اخلاقي وي را ياد مي نمودند و مراتب اعتماد و اطمينان خود را نسبت به وي گواهي مي دادند و با ذكر سلسلة روايتي كه خود بدان پيوسته اند و معرفي آخرين حلقة اين سلسله‌ـ كه از او جواز نقل حديث گرفته اند و نيز معرفي خود به عنوان ً كسي كه به عنوان محدثي كه رسما حق روايت دارند‌ـ و اعالم كساني كه از آنان روايت ميكنند، به تلميذ خود،جواز، نقل حديث ميدادند و وي‌ـ كه بدينگونه ديپلم مي گرفت‌ـ حق رسمي نقل حديث به دست مي آورد و با تكيه بر آن، به عنوان محدث، در محيط علمي و جامعة اسلامي، صاحب عنوان علمي مي شد و مي توانست منبررود و تبليغ كند و به نام اسلام، به هدايت فكري و مذهبي مردم بپردازد. آنچه در اينجا بايد گفته شود، اول، عليرغم آزادي خارق العاده اي كه در نظام آموزشي اسلامي وجود دارد، چنانكه مي بينيم، ضوابط علمي و تحصيلي بسيار ً دقيق و مدارك علمي كاملا رسمي و معيني در كار ً است.ثانيا، چنان كه از بررسي نظامهاي آموزشي در تاريخ تمدنها و فرهنگهاي قديم بر مي آيد، فرهنگ اسلامي براي نخستين بار، به وضع چنين ضوابط رسمي و گواهينامه هاي تحصيلي پرداخته است و شباهت اصطالحات فني آموزشي در نظام تعليم و تربيت اروپايي و نظام تعليم و تربيت اسلامي حكايت از آن دارد كه اين اصطلاحات از فرهنگ آموزش اسلامي ترجمه شده است و تأثير همه جانبة فرهنگ و علوم و تمدن اسلامی، به ويژه پس از جنگهاي صليبي و آغاز رنسانس و عصر جديد در اروپا اين نظر را تأييد ميكند.چنانكه در نظام تعليمات مدارس اسلامي، رسم بر اين بود كه، پس از طي دوران تحصيل و ديدن دورة درس، استاد "شهادت" ميداد كه شاگرد وي اين دوره را گذرانده است و اين همان است كه امروز در اصطلاح اروپايي (Cartifica )مي نامند و شگفتا كه ما امروز، دوباره همين اصطلاح را به فارسي ترجمه كرده ايم و گواهينامه مي گوييم! و نيز "دوره"را كه به مجموعة درسهاي يك موضوع اطلاق مي شود، در فرانسه (Cours )و در انگليسي (Course )ترجمه كرده اند و اصطلاح "درجة علمي" را (Classe ،)و اصطلاح"جواز" را، (Licence )و مجتهد را(Docteur،)مي خوانند. ------------------------------------------------- منبع:روزنامه اطلاعات
آمار سایت
افراد آنلاین : 2
<==================> تعداد نوشته ها : 495
<==================> بازدید امروز : 924
<==================> بازدید دیروز : 702
<==================> بازدید این هفته : 4547
<==================> بازدید این ماه : 13142
<==================> بازدید کل : 597737
<==================>
بایگانی

نینوائیان

گرد همائی بزرگ {نینوائیان روستا}

———————————————————

 

      باز  دارد  نی، نوائی  می شود

                         ناله هایم   نینوائی   می شود

—————————

شعر از : عباس سجادی

سی و دومین جلسه اعضای هیات مدیره

{موسسه ی خیریه ی شهدای اسمرود}

جلسه روز جمعه_۱۷ مهرماه در دفتر آقای انام پور ،. با حضور افتخاری برادران ستاری، آقایان زعفر

،پرویز،سیامک وعلی(درویش ) طاهری،وهمچنین اعضای هیئات مدیره،آقایان:دکتر فرامرز سهرابی،منصور انام پور،کوروش همراهی،رحمان ستاری ومحمد ولی سهرابی،با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد.دکتر سهرابی محور اصلی جلسه را برنامه ریزی برای سفر عزاداری تاسوعا وعاشورای حسینی اعلام کردند و آقای انام پور هم پس از ارائه گزارش برگزاری ششمین یادواره شهدای اسمرود،به برنامه احداث مسکن مناسب برای آقای گل آ قا طاهری،با همکاری موسسه اشاره کردند وحاضرین به لزوم پیگیری  وهمکاری خانواده ایشان برای به سر انجام رساندن این اقدام تاکید کردند.

بحث اصلی جلسه به لزوم برنامه ریزی برای مراسم سوگواری تاسوعا وعاشورا اختصاص داشت که حضار جلسه ضمن ارائه پیشنهادات لازم،به برگزاری باشکوهتر مراسم امسال تاکید کردند که مهمترین مصوبات جلسه عبارت بودند از:

۱- تقسیم کار برای پیگیری امور مربوط به برگزاری مراسم،توسط اعضا وسایر هم ولایتی ها

۲-با توجه به درخواست برخی از روستاهای همجوار، تصمیم براین شدکه با هماهنگی قبلی، از دسته های عزاداری روستاهای همجوار محمود آباد،یوزناب،چنار،سوران و نیاخرم برای پیوستن به{نینوائیان روستا} برای برگزاری مشترک عزاداری دعوت به عمل بیاید.

۳-مقرر شد گردهمائی بزرگ{نینوائیان روستا}از این پس،برحسب اعلام آمادگی ویا قرعه کشی، محرم هر سال در یکی از روستاهای همجوار برگزار شود.

۴- برگزاری باشکوه  گرد همائی{نینوائیان روستا} نیازمند همدلی و همکاری همه هم ولایتهای عزیز اسمرود است

تا نخستین دوره  گرد همائی خوب وآبرومند برگزار شود.

۵-اعضا تصمیم گرفتند که اولین تجمع بزرگ{نینوائیان روستا} عصر روز جمعه ۹۴/۸/۱ از ساعت ۲/۳۰ الی۴/۳۰ عصر در مسجد صاحب الز مان روستای اسمرود برگزار شود.

۶-پیشنهاد شد عزیزانی که قربانی دارند ویا برای پذیرائی از عزاداران در ایام تاسوعا وعاشورا برنامه ای دارند، با آقای  کربلائی ترابعلی رضائی ویا آقای منصور انام پور هماهنگی کنند.

۷-تصمیم گرفته شد جهت هماهنگی ،آماده سازی مسجد، استقبال از هیئات عزاداری روستاهای همجوار، همه همشهریان روستای اسمرود صبح روز پنجشنبه در اسمرود حاضر باشند.

۸- در این جلسه در موردلزوم پایبندی اهالی به نحوه آبیاری ،طبق سنت قدیم وباتوجه به حقابه ومقدار باغ وزمین،استفاده قانونی از زمین های مسکونی قدیم ،برای بنای واحدهای جدید وبهره گیری از  زمین های کشاورزی،با توجه به حدود وثغور هرکس در محدوده مشخص جغرافیائی خویش هم بحثهائی شد که بعدا در این زمینه صحبت و اطلاع رسانی خواهد شد.

۹- اعضای هیئات مدیره منتظر نظرات وپیشنهادات شما برای برگزاری هرچه باشکوه این مراسم معنوی است.

۱۰-اطلاع رسانی به سایر هم ولایتی های عزیز، وظیفه تک تک ماست. در این مهم مارا یاری بفرمائید.

===============================

هیئات مدیره “موسسه خیریه ی شهدای اسمرود”

——————————————————-

*عنوان{نینوائیان روستا}رامن برای این گردهائی انتخاب کرده ام که که باید عنوان دائمی برای این مراسم بزرگ  سالانه باشد ،اگر شما پیشنهاد عنوان مناسبتری دارید، برای جایگزینی آمادگی داریم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

دانش آموختگان اسمرود