سخن هفته
{نجات} ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: خدایابه ماپایه ومایه ده//نجات از غم و قرص همسایه ده ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: حکیم قاسمی کرمانی ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: *پی نوشت: اگر من جای حکیم قاسمی بودم،نجات همسایه را هم از غم وقرص ازخدا می خواستم،فعلا نه دسترسی به حکیم هست ونه من شاعرم!!
آمار سایت
افراد آنلاین : 3
<==================> تعداد نوشته ها : 577
<==================> بازدید امروز : 425
<==================> بازدید دیروز : 659
<==================> بازدید این هفته : 2395
<==================> بازدید این ماه : 6751
<==================> بازدید کل : 692218
<==================>
بایگانی

نسخه شفا بخش…

نسخه شفابخش بیکاری جوانان...!

محمد ولی سهرابی اسمرود

پدر و مادر، هر دو بازنشسته آموزش و پرورش هستند، آن هم با ۳۳ سال کار در دور افتاده‌ترین روستاهای کشور، نادر و ناصر فرزندان این زوج فرهنگی هستند که هزینه‌های تحصیل آن‌ها در دانشگاه آزاد، بخش زیادی از حقوق بازنشستگی آن‌ها را طی ۴ سال تحصیل، بلعیده است نادر و ناصر ۲ سال است که در رشته‌های فنی فارغ التحصیل شده‌اند و پدر و مادرشان دغدغة اصلی زندگیشان شده بیکاری این دو پسر، هر کسی را هم می‌بینند، برای پیدا کردن کار التماس دعا دارند، اما آنچه در این دو سال به جایی نرسیده، تلاش این پدر و مادر، دریافتن شغل مناسب، و حتی نامناسب! برای فرزندانشان است.

این زوج فرهنگی که باید دوران بازنشستگی خود را در کمال آرامش به سر ببرند، بیکاری فرزندان خانواده آرامش خاطرشان را حسابی به هم ریخته است و این؛ حکایت خانواده‌های بی‌شماری است که فرزندانشان را به امید یافتن شغلی مناسب، راهی دانشگاه کرده‌اند و هزینه‌های کمرشکن شهریه‌ها را به جان خریده‌اند و اینک جوانان دانشگاه دیده و مدرک به دست آن‌ها، یا تن به هر کاری نمی‌دهند و یا اصلاً کاری وجود ندارد که وقت طلایی جوانان را پرکند، تاب بتوان از توانایی و ظرفیت عظیم جوانان در عرصه‌های کار و تولید، برای شکوفایی اقتصاد و آبادانی کشور بهره گرفت.

بیکاری واژه مأنوسی است برای هر خانواده ایرانی، خانواده‌هایی که خود سال‌ها عمر و جوانی خود را در ادارات، کارخانه‌ها، مزارع و… صرف کرده‌اند و درست زمانی که نیاز به آرامش روحی و جسمی دارند، دغدغه بیکاری فرزندان جویای کار، برایشان آزار دهنده شده است.

بیکاری جوانان در خانواده‌ها را نباید تنها به جنبة اقتصادی آن منحصر کرد، چرا که عوارض ناشی از بیکاری هر فردی در خانواده و اجتماع، فراتر از بعد اقتصادی آن، جنبه‌های روحی و روانی آن است که خواسته و ناخواسته محیط امن خانواده را به محیطی پرتنش و ناامن تبدیل می‌کند که تبعات ناشی از این ناامنی، دامن جامعه را هم می‌گیرد و در چنین جوامعی است که بستر انحرافات اجتماعی، اخلاقی، روانی و بزه‌های اجتماعی فراهم می‌شود. آمار و ارقام، حکایت از بیکاری خیل عظیمی از جوانان دانش آموخته و غیر دانشگاهی در جامعه دارد. پز جوانان دانش آموخته و آمار بالای فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های مختلف را دادن، بدون فراهم کردن شغل مناسب برای این قشر مولد جامعه، دردی از جامعه ما را درمان نخواهد کرد. باید به هوش باشیم که نسخة شفابخش جامعه کنونی ما، تولید فارغ التحصیلان انبوه مدرک به دست فاقد مهارت‌های شغلی و مهارت‌های زندگی نیست. باید برای بیکاری جوانان جویای کار ـ خصوصاً در عرصه‌های تولیدی چاره‌ای اندیشید که فردا دیر است.

………………………………..

………………………………..

……………مدیر مسئول

———————————-

به نقل از:سخن ماه جوانان امروز- ماهنامه روزنا مه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

دانش آموختگان اسمرود