سخن هفته
وفا ^^^^^^^^^^ تاسپید،یکدست// وبازوانت بلند// وجودت،سپید،یکدست// با من می مانی// با تو می مانم// تاسیاه،// خاکستري،// تا مو هایت سپید،یکدست ^^^^^^^^^^^^ مایا دهش از بجنورد
آمار سایت
افراد آنلاین : 1
<==================> تعداد نوشته ها : 590
<==================> بازدید امروز : 138
<==================> بازدید دیروز : 420
<==================> بازدید این هفته : 558
<==================> بازدید این ماه : 9230
<==================> بازدید کل : 707144
<==================>
بایگانی

عینعلی بابا

بسم الله الر حمن الرحیم

اشاره:آنچه خواهید خواند،گذر ونظری است بر شرح حال وکرامات بنده وار سته وعارف مسلکی به نام “عینعلی بابا” که با توجه به تاریخ شفاهی،نسل به نسل،بر سر زبانهاست.هرچند در آینده اطلا عات و خواندنی وشنید نیهای بیشتری در این باره خواهیم نوشت ،اما از کرامات شیخ ما همین بس که همه ساله تمام اسمرودیهای سراسر کشور به مناسبتهای مختلف،و به عشق این بنده پاک خدا ،درمکان پر از صفا ومعنویت –مسجد امام زمان (ع)روستای اسمرود،گرد هم می آیند تا به مدد دم مسیحا ئی اش نیروئی مضا ئف بگیرند.

از آقای ذوالفقار ستاری که با قلمی شیوا نوشته را در اختیارم گذاشته اند، سپاسگزارم وعذر تقصیر از اینکه پاراگراف کوچکی از یک نقل قول را به نا چار از متن حذف کردم.

منتظر آثار ونظرات ارزشمند شما هم هستم.

«عینعلی بابا»مردی از تبار پاکان
همیشه ذکرنامش با رازهاورمزهاهمراه بوده است،اگرچه هنوزهم عبارت«یاعینعلی بابا»همچون توسل به بزرگان دینمان، ورد زبانهاست، لکن ،کسی نمیداندچگونه واز کجا، لطف وجودش، پریشانی عشق برای این دیار به ارمغان آورده است؟ بچه که بودم شب هنگام که از پشت مسجد روستا عبور میکردم گاهی از سر ترس وگاهی به تعظیمش به جای یک ،صد سلام میکردم تا با تسکین خود به سلامت بگذ رم میگفتند: کسی در مسجد خفته است که بعدها فهمیدم از مردان الهی است .«عینعلی بابا»
از زاد ومرگش اطلاع روشنی در دست نیست.آنچه اهالی روستا اززبان پدران وپدربزرگانشان بر آن ،اتفاق نظر دارند اینکه ،در مکان فعلی مسجد همراه همسرش خانه ی محقر وزندگی ساده وبی پیرایه ای داشته،و به کارهای معمول روستا مشغول بوده است. روزی تصمیم میگیردبرای زیارت حرم امام حسین(ع)به کربلا سفر کندبرای توشه ی راه ،همسرش تنور روشن میکندونان می پزد، سپس هردو راهی سفرمی شوند. پس از چند ماه که برمی گردند ، تنور به همان شکل اول پرازهیمه ی گداخته بوده که موجب شگفتی همسرش می شود.واین آغازی می شودبرای دل سپردن به اوکه بی واسط علم ،وقیل وقال مدرسه، خدمت می و معشوق میکرد ،وچون وارستگان واولیا،اطاعت، وخلوص بندگی می آموخت .
حکایات زیادی ازکرامات وبزرگواریهای اوبرسر زبانهاست. پس از مرگ، برسرمزارش مسجدباشکوهی بنا میشودکه نظرگاه ومامن دلسوختگان وحاجتمندان میشود همه ساله غیر از اهالی، درمناسبتهای مختلف زن ومرد پیر وجوان، از سر عشق وارادت ،به پابوس می آیند. وروح خود رادرزلال این سرچشمه ی پاک میشویندو به نُقل وچای وآش نذری دل به این آستان، گره میزنند.
نقل است:شبی ازعزاداریهای محرم ،پس از اتمام مراسم ،عزاداران قصدرفتن به خانه هایشان داشته اند که مشهدی عوض – پیرمرد پاک اعتقاد سراسیمه وارد مسجد می شود که چه نشسته اید، دسته ی عزاداری محمودآبادی ها از گذر گاه وسط باغها به مسجد نزدیک میشود عزاداران آماده می شوندوزنجیر زنان وخوش آمدگویان کنار رود خانه،منتظراستقبال می مانند ولی خبری نمی شود،همه شگفت زده به پیرمرد می نگرند واوقسم میخورد که با چشم وگوش خود دیدم وشنیدم دسته عزاداران چراغ به دست وسنج وزنجیرزنان می آیند. همه مبهوت این ماجرا به مسجد بر می گردند و…(خداعالم برغیب است).
میگویند :مدفن عینعلی بابا درست زیر جایگاه منبری است که البته به جهت قدمت وکهنگی به همت خیروخادم اهل بیت – ترابعلی رضایی تعویض شده ولی ان منبرهمان تقدس واحترام رادارد .چندی پیش که از یکی ازریش سفیدان روستا(حاج آقا سهرابی)درباره عینعلی بابا پرسیدم ،منقلب شدوگفت :«ازبندگان خالص خدابودوموردعنایت او»دیدم بهترین تعبیررابکاربرده چراکه او با هرعنوان «امامزاده ،چون صالح وداوود،عارف وسالک،چون حلاج وذوالنون ویاصحابه چون مقدادوسلمان»همه دربندگی ناب خدامعنا میشود.
نگارش:ذوالفقار ستاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

دانش آموختگان اسمرود